Akt pomoże Europie dostosować się do skutków zmiany klimatu. Rozporządzenie – w pełni zgodne z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym – ma poprawić dostępność wody i skłoni do jej wydajnego wykorzystywania. Zapewnienie dostatecznej ilości wody do nawadniania pól, zwłaszcza podczas upałów i dotkliwych susz może pomóc zapobiec zbyt małym zbiorom i niedoborom żywności.
Ze względu na to, że warunki geograficzne i klimatyczne państw członkowskich znacznie się różnią. Dlatego każde państwo może zdecydować, że użycie odzyskanej wody do nawodnień rolnych (na części lub na całym jego terytorium) nie jest odpowiednim rozwiązaniem.
Decyzja podjęta 7 kwietnia oznacza, że Rada przyjęła swoje stanowisko w pierwszym czytaniu. Rozporządzenie musi teraz zostać przyjęte przez Parlament Europejski w drugim czytaniu, a następnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym.
- Rozporządzenie o minimalnych wymogach dotyczących ponownego wykorzystania wody (pełny tekst)
- Uzasadnienie Rady (przyjęcie aktu w procedurze pisemnej)
- Użycie odzyskanej wody do nawodnień w rolnictwie: Rada zatwierdza wstępne porozumienie (komunikat prasowy z 18 grudnia 2019)
- Użycie odzyskanej wody do nawodnień w rolnictwie: Rada uzgadnia podejście ogólne (komunikat prasowy z 26 czerwca 2019)
Komentarze (0)