Zastosowane konstrukcje umożliwiają podążanie płaszczyzny paneli fotowoltaicznych za ruchem słońca, dzięki temu pozyskiwana jest większa ilość energii. Instalacja solarna zaopatrzona została w trackery horyzontalne, podążające za słońcem w osi wschód-zachód.
Elektrownię słoneczną o mocy 1 MW wybuduje firma Centrum Motoryzacji Czyżycki. Instalacja zajmująca ok. 2,7 ha wyprodukuje rocznie ok. 1270 MWh energii elektrycznej, co zaspokoi potrzeby 500 średniej wielkości gospodarstw domowych i przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o 420 ton rocznie.
[poll id=”8″]
Do wykonania elektrowni użyte zostaną wydajne monokrystaliczne panele fotowoltaiczne oraz inwertery centralne o wysokiej sprawności. Farma zapewni monitoring poszczególnych zgrupowań paneli. Pozwoli to na porównanie produkcji poszczególnych elementów i szybkie usunięcie ewentualnych awarii. Użycie systemu SCADA umożliwi sterowanie trackerami przez Internet. Monitoring on-line danych z liczników energii elektrycznej zapewni bieżącą kontrolę parametrów prądu i produktywności instalacji.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, oś priorytetowa Infrastruktura ochrony środowiska.
Zasadę działania instalacji fotowoltaicznej wykonanej na trackerach obrazuje poniższy film:
W.
Komentarz #100 dodany 2015-05-05 15:21:12
Z zamieszczonego filmu wynika, iż w pewnych momentach dnia panele są częściowo zacienione przez drzewa, więc sprawność takiego systemu jest nie do przyjęcia i realizacja tego zadania inwestycyjnego w takiej formie nie ma sensu.