Pierwsza w Polsce instalacja fotowoltaiczna na skalę przemysłową wykonana na trackerach powstanie w miejscowości Jadowniki w gminie Brzesko (woj. małopolske).

Zastosowane konstrukcje umożliwiają podążanie płaszczyzny paneli fotowoltaicznych za ruchem słońca, dzięki temu pozyskiwana jest większa ilość energii. Instalacja solarna zaopatrzona została w trackery horyzontalne, podążające za słońcem w osi wschód-zachód.

Elektrownię słoneczną o mocy 1 MW wybuduje firma Centrum Motoryzacji Czyżycki. Instalacja zajmująca ok. 2,7 ha wyprodukuje rocznie ok. 1270 MWh energii elektrycznej, co zaspokoi potrzeby 500 średniej wielkości gospodarstw domowych i przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o 420 ton rocznie.

[poll id=”8″]

Do wykonania elektrowni użyte zostaną wydajne monokrystaliczne panele fotowoltaiczne oraz inwertery centralne o wysokiej sprawności. Farma zapewni monitoring poszczególnych zgrupowań paneli. Pozwoli to na porównanie produkcji poszczególnych elementów i szybkie usunięcie ewentualnych awarii. Użycie systemu SCADA umożliwi sterowanie trackerami przez Internet. Monitoring on-line danych z liczników energii elektrycznej zapewni bieżącą kontrolę parametrów prądu i produktywności instalacji.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, oś priorytetowa Infrastruktura ochrony środowiska.

Zasadę działania instalacji fotowoltaicznej wykonanej na trackerach obrazuje poniższy film:

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Z zamieszczonego filmu wynika, iż w pewnych momentach dnia panele są częściowo zacienione przez drzewa, więc sprawność takiego systemu jest nie do przyjęcia i realizacja tego zadania inwestycyjnego w takiej formie nie ma sensu.

    • Film ma wyłącznie charakter poglądowy, obrazujący zasadę działania systemu, a nie w pełni funkcjonującą farmę. To oczywiste, że instalacja fotowoltaiczna nie może funkcjonować w takim otoczeniu.

      Film prezentuje jednak tylko i wyłącznie ogólną zasadę funkcjonowania trackerów, a nie ich faktyczne użycie.

Skomentuj