Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Ogólniki zamiast wyników konsultacji małopolskiej uchwały antysmogowej

Ogólniki zamiast wyników konsultacji małopolskiej uchwały antysmogowej
Bartłomiej Leśniewski
07.09.2022, o godz. 8:18
czas czytania: około 2 minut
0

Krakowski Alarm Smogowy skrytykował brak publikacji wyników konsultacji społecznych ws. zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Urząd marszałkowski wcześniej poinformował, że w konsultacjach „większość samorządów opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych”.

Czy na pewno większość?

W poniedziałek zarząd województwa małopolskiego wydał komunikat, zgodnie z którym w konsultacjach społecznych „większość samorządów i mieszkańców Małopolski opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych. Sprzeciw co do zmiany wyraziły organizacje ekologiczne i aktywiści antysmogowi”.

Poinformował też, że wyniki konsultacji zostaną zaprezentowane na posiedzeniu zarządu województwa, który zajmie stanowisko w tej sprawie. Opinie z konsultacji wraz ze stanowiskiem zarządu zostaną skierowane do merytorycznych komisji sejmiku województwa.


Większość małopolskich samorządów i mieszkańców za przesunięciem uchwały antysmogowej


 

Potrzebne konkrety

Krakowski Alarm Smogowy (KAS) skrytykował taki komunikat zarządu województwa. Zdaniem aktywistów, władze Małopolski powinny opublikować wyniki konsultacji społecznych. Konsultacje trwały od 1 do 24 sierpnia.

„Choć konsultacje projektu zmiany uchwały antysmogowej dla Małopolski zakończyły się 24 sierpnia br.; samorządy miały czas na złożenie opinii do 31 sierpnia br.; do tej pory Zarząd Województwa nie opublikował wyników konsultacji” – zauważyła Ewa Lutomska z KAS.

Jej zdaniem jest „bardzo dziwne, że Zarząd zwleka z podaniem wyników konsultacji”. Opóźnianie terminu ich publikacji budzi niepokój, tym bardziej, że złożyliśmy na ręce Zarządu Województwa ponad 1300 podpisów osób, które sprzeciwiły się zmianom” – powiedziała aktywistka i przywołała wypowiedź marszałka Witolda Kozłowskiego dla RMF, z której wynika, że zarząd województwa ogromną wagę przywiązuje do stanowisk samorządów.

Opóźnienia zmian

Zarząd województwa, złożony z przedstawicieli PiS, przygotowując projekt wydłużenia wymiany pieców bezklasowych o rok, do końca 2023 r., uzasadniał sytuacją społeczną, ekonomiczną, prośbami samorządów i mieszkańców. Przeciwni zmianom są politycy PO, władze Krakowa oraz rektorzy krakowskich szkół wyższych.

Zgodnie z obowiązującą uchwałą sejmiku ze stycznia 2017 r., do końca 2022 r. mają być zlikwidowane kotły pozaklasowe, czyli te, które nie spełniają żadnych norm, a do końca 2026 r. kotły klasy 3 i 4.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024