Krakowski Alarm Smogowy skrytykował brak publikacji wyników konsultacji społecznych ws. zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski.

Urząd marszałkowski wcześniej poinformował, że w konsultacjach „większość samorządów opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych”.

Czy na pewno większość?

W poniedziałek zarząd województwa małopolskiego wydał komunikat, zgodnie z którym w konsultacjach społecznych „większość samorządów i mieszkańców Małopolski opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych. Sprzeciw co do zmiany wyraziły organizacje ekologiczne i aktywiści antysmogowi”.

Poinformował też, że wyniki konsultacji zostaną zaprezentowane na posiedzeniu zarządu województwa, który zajmie stanowisko w tej sprawie. Opinie z konsultacji wraz ze stanowiskiem zarządu zostaną skierowane do merytorycznych komisji sejmiku województwa.


Większość małopolskich samorządów i mieszkańców za przesunięciem uchwały antysmogowej


 

Potrzebne konkrety

Krakowski Alarm Smogowy (KAS) skrytykował taki komunikat zarządu województwa. Zdaniem aktywistów, władze Małopolski powinny opublikować wyniki konsultacji społecznych. Konsultacje trwały od 1 do 24 sierpnia.

„Choć konsultacje projektu zmiany uchwały antysmogowej dla Małopolski zakończyły się 24 sierpnia br.; samorządy miały czas na złożenie opinii do 31 sierpnia br.; do tej pory Zarząd Województwa nie opublikował wyników konsultacji” – zauważyła Ewa Lutomska z KAS.

Jej zdaniem jest „bardzo dziwne, że Zarząd zwleka z podaniem wyników konsultacji”. Opóźnianie terminu ich publikacji budzi niepokój, tym bardziej, że złożyliśmy na ręce Zarządu Województwa ponad 1300 podpisów osób, które sprzeciwiły się zmianom” – powiedziała aktywistka i przywołała wypowiedź marszałka Witolda Kozłowskiego dla RMF, z której wynika, że zarząd województwa ogromną wagę przywiązuje do stanowisk samorządów.

Opóźnienia zmian

Zarząd województwa, złożony z przedstawicieli PiS, przygotowując projekt wydłużenia wymiany pieców bezklasowych o rok, do końca 2023 r., uzasadniał sytuacją społeczną, ekonomiczną, prośbami samorządów i mieszkańców. Przeciwni zmianom są politycy PO, władze Krakowa oraz rektorzy krakowskich szkół wyższych.

Zgodnie z obowiązującą uchwałą sejmiku ze stycznia 2017 r., do końca 2022 r. mają być zlikwidowane kotły pozaklasowe, czyli te, które nie spełniają żadnych norm, a do końca 2026 r. kotły klasy 3 i 4.

Czytaj więcej

Skomentuj