Blisko 1,5 tysiąca uczestników, na prawie 100 panelach dyskusyjnych i czterech sesjach plenarnych. To najważniejsze liczby I Ogólnopolskiego Kongresu Regionów, który w dn. 19-22 maja w Świdnicy zorganizowało wydawnictwo Axel Springer Polska wspólnie z Miastem Świdnica.

Współtwórcy reformy samorządowej w Polsce, samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji publicznej i Unii Europejskiej zjechali na kilka dni do Świdnicy. Mimo że spotkanie odbywało się w cieniu powodzi, to w Kongresie Regionów wzięło udział blisko 1,5 tysiąca osób.

Kongres zorganizowany w XX rocznicę samorządu terytorialnego koncentrował się wokół trzech kluczowych zagadnień: samorząd, inwestycje, rozwój.

W dyskusjach uczestniczyli m. in. współtwórcy reformy samorządowej w Polsce – profesorowie Michał Kulesza i Jerzy Regulski, szefowie organizacji samorządowych m. in. Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i prezes Związku Miast Polskich, Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich. Nie zabrakło również przedstawicieli agend rządowych: Radosława Stępnia, wiceministra infrastruktury, Michała Kiełszni, generalnego dyrektora ochrony środowiska, Lecha Witeckiego, generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad oraz parlamentu europejskiego m. in. dra Jana Olbrychta, posła do Parlamentu Europejskiego.

Do Świdnicy przyjechali także eksperci np. prof. Radosław Markowski politolog i socjolog, pracownik PAN i dyrektor Instytutu Nauk Politycznych w SWPS; Jerzy Kwieciński, były wiceminister rozwoju regionalnego, prezes fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości i ekspert BCC; Eryk Mistewicz, konsultant polityczny.

– Kongres Regionów był spotkaniem ludzi ze wszystkich poziomów samorządu – gmin, powiatów, województw. Podczas blisko 100 sesji i paneli mogliśmy rozmawiać bez kalkulacji politycznych czy wyborczych. Również poza salami obrad uczestnicy Kongresu rozmawiali o finansach samorządu, o ważnych zadaniach, z którymi na co dzień się zmagamy. Szukaliśmy drogi dla samorządu na kolejne 20 lat. Bo przybywa nam kompetencji, finansów, przeróżnych wyzwań. Potrzebne jest natomiast, by zaczęło ubywać ograniczeń prawnych, czy sytuacji niezrozumienia dla naszych problemów i potrzeb. Naszą wspólną odpowiedzialnością jest, by przestrzeni do dyskusji nie zamykać, dlatego wyrażam gotowość powtórzenia Kongresu Regionów w Świdnicy – zauważa Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj