Gmina Rawicz stara się o dofinansowanie wykonania koncepcji ogrodu deszczowego. Projekt w całości chce finansować Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania “Gościnna Wielkopolska” w Pępowie, którego gmina jest członkiem.

Ogród deszczowy to mniejszy lub większy obszar zaprojektowany tak, by gromadzić deszczówkę i pozwalać jej stopniowo wsiąkać w grunt. Z wyglądu może przypominać niewielki ogródek obsadzony roślinami wchłaniającymi wilgo), często również z oczkiem wodnym w środku, który pełni rolę małego zbiornika retencyjnego.

Ogród deszczowy w Lesznie

Na takie rozwiązanie w ostatnich latach zdecydowało się Leszno. Na skwerze przed stadionem Alfreda Smoczyka, kosztem ponad pół miliona złotych, powstał ogród deszczowy. Rozwiązanie sprawdza się doskonale, ponieważ dzięki specjalnie wyprofilowanemu terenowi, deszczówka jest przechowywana i stopniowo oddawana do ekosystemu. Dzięki temu woda opadowa nie zalewa pobliskich budynków czy parkingów podczas ulew.

Wybór padł na Sierakowo

Gdzie mógłby powstać ogród deszczowy w gminie Rawicz? Miejsce wybrane pod inwestycję to rejon Szkoły Podstawowej w Sierakowie. Samorząd rozważa też powstanie odkrytego zbiornika, który mógłby znaleźć się na obecnie pustym terenie obok marketu ze sprzętem RTV/AGD oraz stacji benzynowej. W ubiegłym sezonie posadzono tam kwietną łąkę.

Koniec z zalewaniem ulic

Budowa ogrodu deszczowego pozwoli na odciążenie kanalizacji deszczowej biegnącej od ul. Poznańskiej w Rawiczu przez rondo Biały Orzeł, dalej przez wybrany pod ogród teren, a następnie przez ul. Wiśniową, Kadecką, Hallera, Piłsudskiego w Rawiczu. Podczas nawalnych deszczy obszar ten jest zalewany ze względu na małą przepustowość kolektora deszczowego.

– Celem projektu jest zmniejszenie ilości wody dopływającej do kolektora deszczowego w tym rejonie, co ma prowadzić do ograniczenia zalewania terenów przy ulicach Piłsudskiego i Hallera w Rawiczu – mówi Paweł Szybaj, zastępca burmistrza gminy Rawicz.

Ogród deszczowy dla edukacji

Bliskie sąsiedztwo szkoły podstawowej umożliwi wykorzystanie wykonanego w przyszłości ogrodu deszczowego do prowadzenia zajęć edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży.

– Ogród deszczowy będzie miejscem stanowiącym dekoracyjny zakątek w bezpośrednim sąsiedztwie Rawicza i Sierakowa oraz przykładem dobrej praktyki w zapewnieniu bioróżnorodności w ścisłej zabudowie urbanistycznej miasta. Decyzję o wyborze koncepcji do realizacji poznamy najprawdopodobniej jeszcze w kwietniu – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Burmistrza.

Czytaj więcej

Skomentuj