Ogród sensoryczny – pobudzanie zmysłów a bezpieczeństwo dzieci

Ogród sensoryczny – pobudzanie zmysłów a bezpieczeństwo dzieci
Mikołaj Maternik
12.02.2019, o godz. 15:51
czas czytania: około 3 minut
0

Kapituła konkursu „Inspiracje w przestrzeni” 2019 była okazją do debaty poświęconej tworzeniu ogrodów sensorycznych dla dzieci. Jak odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo takich przestrzeni? Na ten temat rozmawiali eksperci w siedzibie firmy Abrys w Poznaniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wyniki oceny przez kapitułę konkursu “Inspiracje w przestrzeni” nadesłanych projektów ogrodu sensorycznego na terenie Przedszkola nr 10 w Sopocie zostaną przedstawione wkrótce, natomiast analiza projektów nadesłanych w ramach konkursu stała się punktem wyjścia do dyskusji dotyczącej kluczowych założeń takich projektów.

Ogród sensoryczny – przede wszystkim bezpieczny

Ogród sensoryczny, ze względu na szerokie spektrum doznań zapewnianych jego użytkownikom, musi być doskonale przemyślany, a wraz z pobudzaniem zmysłów, priorytetem powinno być bezpieczeństwo dzieci. W związku z tym należy unikać stosowania rozwiązań projektowych i materiałów mogących zaszkodzić najmłodszym.

Jak zauważyła Anna Gałecka-Drozda (Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu): ­– Bezwzględnie nie można dopuścić do wykorzystywania w ogrodach np. podkładów kolejowych, gdyż są one nasycane silnie toksycznymi i łatwopalnymi substancjami ropopochodnymi.

Potrzebne atesty i dobry projekt

Elżbieta Raszeja (Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu) dodała, że w ogrodach sensorycznych tworzonych z myślą o dzieciach, warto wystrzegać się konstrukcji bez odpowiednich atestów i nieprzeznaczonych do intensywnego, często nietypowego użytkowania przez dzieci.

Kolejnym zagadnieniem z dziedziny bezpieczeństwa, które stało się przedmiotem ożywionej wymiany zdań, było stosowanie roślin mogących powodować zatrucia lub reakcje alergiczne. Agnieszka Krzymińska (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) podkreśliła, że:

– W przeciwieństwie, do ogrodu terapeutycznego, który jest tworzony z myślą o pomaganiu, prowadzeniu pod nadzorem terapii określonych osób, ogród sensoryczny powinien być przestrzenią dla każdego. Dlatego też musi być bezpieczny dla każdego, w tym także dla kilkulatków. Zatem warto unikać roślin trujących lub zachęcających swym wyglądem bądź zapachem do konsumpcji.

– Z drugiej strony dzieci należy edukować – powiedziała Lidia Tokarska (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów). – Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że nie wszystko wokół jest bezpieczne. Nie można izolować najmłodszych od elementów ryzyka, bo obcowanie z nim to ważny etap rozwoju człowieka.

Z tymi słowami zgodził się Krzysztof Kasprzak (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu):

— Potencjalnie trujące mogą być wszystkie rośliny w naszym otoczeniu. Dlatego jakkolwiek bezpieczeństwo przestrzeni jest bardzo ważne, to jednak przestrzeń nie może całkowicie izolować dzieci od ryzyka.

Z kolei Andrzej Kujawa (Związek Szkółkarzy Polskich) stwierdził, iż wiele roślin jest jednocześnie trujących, a także leczniczych, więc bardzo wiele zależy od wiedzy o tym, na co dzieci mogą sobie pozwolić w ramach kontaktu z poszczególnymi gatunkami.

Swoistego podsumowania debaty dokonała Elżbieta Raszeja (Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu), mówiąc, że:

– Kluczowe jest odpowiednie zarządzanie ryzykiem. Nie możemy dopuścić do tego, aby w ogrodzie sensorycznym preferować tylko zmysł wzroku, by dzieci oglądały taką przestrzeń zza szyby – jak film. Ogród sensoryczny to zaproszenie do aktywności i poznawania świata roślin, tak jak to się dzieje w angielskich „przedszkolach leśnych”. W przypadku roślinności i angażowania dzieci w jej poznawanie kluczowy jest zmysł dotyku. Dlatego dzieci powinny mieć możliwość bezpośredniego, ale i bezpiecznego kontaktu z roślinami.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024