Ogrody deszczowe, zielone przystanki i pergole na lotnisku w Pyrzowicach

Ogrody deszczowe, zielone przystanki i pergole na lotnisku w Pyrzowicach
MŁ/PAP
07.08.2024, o godz. 10:40
czas czytania: około 3 minut
0

74 drzewa i krzewy oraz 3 tys. bylin posadzono na parkingu Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Pojawiło się tam osiem ogrodów deszczowych, zielone przystanki, pergole nad przejściami dla pieszych i ściana pnączy na elewacji terminala.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Przedstawiciele zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL), projektanci i wykonawcy podsumowali we wtorek wartą 1,3 mln zł netto inwestycję, zrealizowaną w ramach projektu LIFE Archiclima, dofinansowaną ze środków Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Adaptacja otoczenia Katowice Airport to demonstracyjne wdrożenie projektu, który obejmie 32 duże obiekty w Polsce. Jego celem jest wspieranie tych obiektów w adaptacji do zmian klimatu, budowaniu odporności na nie, z wykorzystaniem rozwiązań opartych na przyrodzie – wyjaśniali uczestnicy konferencji w podkatowickim porcie. Chodzi m.in. o ograniczenie odczuwania wysokich temperatur, zwiększenie ilości wykorzystywanej deszczówki i poprawę warunków przyrodniczych.

Oddali teren przyrodzie 

Z parkingu na południowej stronie lotniska wykonawcy zerwali ok. 1 tys. m kw. asfaltu, oddając ten teren przyrodzie. Zbudowali tam ogrody deszczowe zbierające deszczówkę z płyty parkingu. Nad przejściami dla pieszych powstały pergole, które będą dawały cień, a przy szklanej elewacji terminala – ściana pnączy, która osłoni od słońca położną wewnątrz kawiarnię. Koszone wcześniej regularnie trawniki zamieniły się w łąki kwietne. Zieleń pojawiła się też przy dwóch przystankach autobusowych.

To adaptacja do zmian klimatu

Współtwórca i menedżer LIFE Archiclima Łukasz Łapiński mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej, że według danych IMGW od 1951 r. średnia temperatura w Polsce wzrosła o 2,1 stopni Celsjusza. Zmiany klimatu dzieją się tu i teraz, to nasza codzienność, a nie odległa przyszłość – zaznaczył. „Potrzebujemy tego, aby adaptować nasze miasta do zmian klimatu. Moim zdaniem najlepszym sposobem jest przyroda” – dodał Łapiński, który zachęcał do „odbetonowania” miast, ale przede wszystkim do ochrony cennych przyrodniczo miejsc.

Prezes GTL Artur Tomasik mówił, że pracując od wielu lat w pyrzowickim porcie wyraźnie dostrzega, jak w tym czasie zmienił się klimat. Umiarkowane kiedyś deszcze zastąpiły gwałtowne ulewy; przed laty niemal wszystkie samoloty lądowały na podkatowickim lotnisku od strony wschodniej, teraz zmieniła się róża wiatrów i mniej więcej połowa samolotów ląduje z zachodu na wschód – opowiadał.

Inwestycje w trosce o komfort i z poszanowanie przyrody

Prezes podkreślił, że stale rozwijając lotnisko, GTL stara się robić to w taki sposób, by nie tylko poprawiać estetykę, ale też jak najbardziej ograniczać negatywne skutki dla środowiska. „Chcielibyśmy, aby lotnisko się zmieniało w kierunku poprawy komfortu obsługi pasażerów, a otoczenie zielone na pewno ten komfort poprawia. Przede wszystkim chcielibyśmy chronić środowisko i ta inwestycja ma właśnie taki cel” – podkreślił. Zapowiedział, że planowane w porcie inwestycje będą realizowane z poszanowaniem przyrody. Najważniejszą z nich będzie nowy terminal z całym układem komunikacyjnym.

O LIFE Archiclima

Liderem projektu LIFE Archiclima jest spółka Investeko, a wśród patronów znaleźli się m.in.: resort środowiska, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Politechnika Śląska i przedstawiciele samorządów.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024