O szczegółach przedsięwzięcia poinformowano w środę podczas konferencji prasowej w Lublinie. Prezydent miasta Krzysztof Żuk zwrócił uwagę, że Równe stoi przed ogromnymi wyzwaniami logistycznymi, jak i infrastrukturalnymi, w związku z napływem wewnętrznych uchodźców uciekających z przyfrontowych miejscowości do zachodniej Ukrainy. Zapewnił też o kontynuacji wsparcia dla Równego, które od 2013 r. jest miastem partnerskim Lublina.
Zlikwidować szamba
Planowana inwestycja obejmuje w Lublinie budowę sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej przy ul. Goździkowej, bocznej Goździkowej, Kosynierów, Ziemiańskiej i Dębowej. „Ponikwoda to jedna z rozwojowych dzielnic miasta. Dozbrojenie jej w tę podstawową infrastrukturę jest bardzo istotne nie tylko z punktu widzenia dostępności, ale i kwestii ekologicznych – żebyśmy jednak zaczęli mówić poważnie o likwidacji szamb i zabezpieczaniu odpływu ścieków do profesjonalnie zorganizowanej oczyszczalni” – mówił prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Artur Szymczyk.
Podkreślił, że takie działania mają też na celu ograniczenie ryzyka powodziowego pojawiającego się coraz częściej na terenach miejskich podczas intensywnych opadów deszczu. Uwagę zwrócił na to również dyrektor Departamentu Infrastruktury i Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Równe Rusłan Gudyma, który wskazał, że podtopienia w centralnej części ich miasta są dużym problemem. „W ramach inwestycji zostanie zbudowanych 1,6 kilometrów rur, dzięki czemu wyprowadzona zostanie woda deszczowa i roztopowa z tego terenu do rzeki Uście” – wyjaśnił.
Polsko-ukraiński projekt
Mer Równego Viktor Shakyrzian podkreślił, że w czasie działań wojennych wszystkie środki finansowe przeznaczane są na obronę kraju, dlatego wsparcie zewnętrzne dla Ukrainy jest tak istotne. „Chcemy, żeby nasza infrastruktura się rozwijała i umacniała” – dodał włodarz miasta. Zaznaczył, że liczy na dalszą współpracę.
Polsko-ukraiński projekt pn. „Rozwój infrastruktury kanalizacyjnej i poprawa gospodarki ściekowej w Równem i Lublinie” uzyskał ponad 2,4 mln euro, tj. ok. 10 mln zł dofinansowania z programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. Zakończenie inwestycji planowane jest we wrześniu 2026 r.
Komentarze (0)