Rzekę w podziemnym kanale “zamknięto” w 1918 r. i od tej pory była ona widoczna tylko dla pracowników łódzkich wodociągów. Nazywana „królową łódzkich rzek” i „najważniejszą w historii miasta rzeką” Łódka, po blisko 100 latach, ukaże wszystkim zainteresowanym swój nurt. Szklany wizjer, przez który można podglądać rzekę ufundowali pracownicy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi z okazji jubileuszu 90-lecia przedsiębiorstwa oraz 592. rocznicy nadania Łodzi praw miejskich.
Dziś Łódka służy do odprowadzania z miasta nadmiaru wód deszczowych, a na odcinku pod parkiem jej nurt niesie też wody gruntowe.
„Oko Śledzia” odsłoni przed łodzianami również podziemny kanał, ten sam, w którym powstawały zdjęcia do filmu Agnieszki Holland „W ciemności”.
Czytaj także >>> Łódzki Sorbet CytryNOWY. Recepta na upały na bazie wody z kranu
Punkt obserwacyjny powstał w szczególnym, historycznym miejscu, gdzie swoje korzenie ma średniowieczna Łódź. – To na rzece Łódce w Parku Staromiejskim istniał staw z groblą i młynem. Na spiętrzonej rzece zbudowano też folusz – dając początek włókienniczej Łodzi. „Oko śledzia” ma przypominać łodzianom o tym, że nasze miasto powstało dzięki wodzie. Kilkanaście rzek, co prawda niewielkich, lecz o dużych spadkach i bystrym nurcie doskonale nadawało się do napędzania pierwszych włókienniczych maszyn. Dzięki wodzie Łódź szybko stała się wielkim przemysłowym miastem. Nasze miasto nadal słynie z wody. Łódzka kranówka pochodzi z ujęć głębinowych, jest tania i bardzo dobrej jakości – wyjaśnia Miłosz Wika, rzecznik ZWiK w Łodzi.
“OKO ŚLEDZIA” w Parku Śledzia. Punkt obserwacyjny rzeki Łódki.Od dziś “OKO ŚLEDZIA” w Parku Śledzia.
Punkt obserwacyjny rzeki Łódki. Jak tam trafić:Posted by Łódzka Woda Najlepsza on 21 lipca 2015
Komentarze (0)