1 / 4

Polski Alarm Smogowy ustawił przed budynkiem Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie instalację z modelem ludzkich płuc kilkumetrowej wielkości. Płuca będą „oddychać” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrować zanieczyszczenia. Przy dużym smogu, po kilku dniach będzie można zaobserwować zmianę ich koloru, spowodowaną osadzającym się na nich pyłem zawieszonym.

Kampania Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” rozpoczęła się 14 listopada w Oświęcimiu. W kolejnych odsłonach kampania trafiła do Czernichowa, Wieliczki, Zabierzowa oraz Niepołomic.

Od 29 stycznia model ludzkich płuc zainstalowany jest w Warszawie, przed budynkiem Centrum Zdrowia Dziecka w dzielnicy Wawer. Instalacja wykonana jest z białej, przepuszczalnej materii, przez którą tłoczone jest powietrze. Drobiny pyłów osiadają w płucach, które w ciągu 14 dni happeningu zmienią kolor. Dodatkowo umieszczono czujnik wyświetlający bieżące stężenie PM10.

– Zdecydowaliśmy się na dzielnicę Wawer, jedną z najbardziej zanieczyszczonych w stolicy. Według szacunków UM Warszawa w tej dzielnicy działa co najmniej 3000 „kopciuchów”. To typowy przykład dzielnicy z zabudową jednorodzinną, w której spalany jest węgiel i drewno – mówi Sylwia Jedyńska z Warszawy Bez Smogu. – Sama jestem ciekawa, jak szybko płuca stracą biały kolor. Widzieliśmy w Małopolsce, że zanieczyszczenia były widoczne już po kilku dniach pracy instalacji.

Warszawa Bez Smogu, wspólnie z Warszawskim Alarmem Smogowym i Smogiem Wawerskim zbiera podpisy pod petycją w sprawie zakazu spalania węgla na terenie stolicy. Po zakończeniu akcji, 17 lutego, aktywiści zamierzają wręczyć podpisaną petycję radnym miejskim i radnym Sejmiku Wojewódzkiego. Do końca stycznia pod petycją podpisało się ponad 8 tys. osób.

Aktywiści chcą w ten sposób zachęcić mieszkańców Warszawy do jak najszybszej wymiany starych pieców. Do końca 2020 r. w Warszawie obowiązują wysokie dopłaty do wymiany źródła ciepła – do 12 tys. zł na kocioł i do 10 tys. zł na wymianę grzejników i instalacji. Mazowiecka uchwała antysmogowa wyznacza ostateczny termin likwidacji „kopciuchów” na 31 grudnia 2022 r.

Czytaj więcej

Skomentuj