Olsztyn od dawna przymierzał się do budowy spalarni odpadów komunalnych, ale ostatecznie wybudował duży zakład MBP. Chcąc jednak zagospodarować jakoś produkowane w nim paliwo alternatywne (RDF) zapadła decyzja o budowie przez MPEC instalacji termicznego przekształcania frakcji palnej powstałej w wyniku przetworzenia odpadów komunalnych. Obiekt taki ma powstać w Olsztynie przy ul. Lubelskiej.
Za decyzją o budowie spalarni RDF stoją jednak przede wszystkim względy pragmatyczne – po 2017 r. miasto straci jedno z dwóch głównych źródeł energii cieplnej. Elektrociepłownia firmy Michelin, która dostarcza 40 proc. ciepła do sieci wycofuje się z dostaw. Bez inwestycji w nowe źródło energii cieplnej, po 2017 r. miasto pozostałoby z jedną działającą elektrociepłownią MPEC. Budowa nowej instalacji spalania RDF o mocy ponad 100 tys. ton rocznie ma być rozwiązaniem tego problemu.
Inwestycja ma być prowadzona w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Według szacunków MPEC może kosztować w granicach ok. 340-350 mln zł netto. Według założeń inwestora elektrociepłownia zasilana RDF ma być gotowa w 2020 r. – Jeżeli w 2016 r. uda nam się pozyskać partnera prywatnego, to sądzę, że ten termin jest możliwy – mówi Konrad Nowak, prezes MPEC w Olsztynie.
Za pośrednictwem swojej strony internetowej MPEC przeprowadził też plebiscyt na to jak powinien wyglądać przyszły obiekt. Wybrana w nim koncepcja architektoniczna będzie inspiracją w przygotowaniu projektu budowy. Wskazany przez mieszkańców Olsztyna projekt zostanie dołączony do specyfikacji przetargowej.
Piotr Barczak
Komentarz #2209 dodany 2016-02-09 13:52:16
proponuję zapoznać sie z raportem: https://portalkomunalny.pl/unijne-dyrektywy-zbyt-poblazliwe-dla-spalania-odpadow-328325/