Dr Tekla Żurkowska – świeżo wybrany ogrodnik miejski w Olsztynie spotkała się z Edwardem Urbanowiczem, szefem Zarządu Zieleni Miejskiej.

– To nasze pierwsze spotkanie po zakończonym parę dni temu konkursie – mówi Urbanowicz. – Cieszę, się że pani Tekla rozpocznie pracę już od kwietnia.

Tekla Żurkowska, doktor inżynier architektury krajobrazu wygrała konkurs na stanowisko ogrodnika miejskiego pokonując 10 kontrkandydatów. Jest absolwentką Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pracę doktorską obroniła na wydziale Kształtowania Środowiska na UWM w Olsztynie. Wcześniej pracowała naukowo w Stacji Badawczej Polskiej Akademii Nauk w Popielnie, gdzie zajmowała się między innymi badaniami nad krajobrazem kulturowym Mazur.

– Zapoznaję miejską ogrodnik z realiami związanymi z gospodarką zielenią w mieście – mówi Urbanowicz. – Wierzę, że komisja konkursowa dokonała najlepszego wyboru i wkrótce zobaczymy efekty pracy miejskiego ogrodnika.  

Nowa miejska ogrodnik uważa, że w Olsztynie można z powodzeniem realizować stworzoną przez Brytyjczyka Ebenezera Howarda koncepcję miasta ogrodu. – Nie znaczy to, że nie będą mnie cieszyły nowe rabaty,  czy donice  – mówi dr Żurkowska. – Chcę jednak podejść do zieleni jako całego systemu. Czy nie byłoby wspaniale przejść pieszo z centrum miasta do Lasu Miejskiego ani razu nie wychodząc ze strefy zieleni? Chciałabym, by wszystkie skwery i parki w mieście były ze sobą połączone ekologicznymi korytarzami.

Zaznacza jednak, że najpierw musi powstać odpowiedni projekt takiego systemu. – Sądzę, że uda się zrealizować moją wizję – mówi miejska ogrodnik.

Już od kwietnia będzie jej podlegać cała zieleń w mieście oprócz  Lasu Miejskiego.

źródło: olsztyn.eu

 

 

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj