Średniomineralizowana, średnio twarda, o odpowiedniej zawartości biopierwiastków, jak magnez czy wapń. Olsztyńską wodę można pić bezpośrednio z kranu lub… ulicznego zdroju.

Po dwuletniej przerwie związanej z sytuacją epidemiczną olsztyńskie wodociągi uruchomiły uliczne zdroje, czyli poidełka z wodą pitną dla przechodniów – poinformował urząd miasta Olsztyna.

Magistrat podał, że uliczne zdroje wody pitnej są zlokalizowane w 17 miejscach w mieście, m.in. przy boisku do koszykówki koło plaży miejskiej, ul. Staszica przy katedrze św. Jakuba, w okolicach Wysokiej Bramy i Targu Rybnego, czy na pl. Cieszyńskim za rektoratem w Kortowie.

“Przed uruchomieniem każdy zdrój został zdezynfekowany. Pobrano też próbki wody do badań fizykochemicznych i bakteriologicznych. Woda ze zdrojów będzie badana przez cały sezon, który potrwa do połowy października” – przekazała Anita Chudzińska z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie.

Nowsze z ulicznych dystrybutorów pozwalają nie tylko napić się przechodniom na miejscu, ale też wygodnie napełnić butelkę. Część zdrojów jest dodatkowo wyposażona w osobne “miseczki”, z których można napoić psa.

Miejska spółka wodociągowa zapewnia, że wodę w Olsztynie – ze względu na walory smakowe i zdrowotne – można pić prosto z kranu. Nie wymaga gotowania przed spożyciem. “Przegotowanie wody powoduje wytrącenie w postaci osadu (kamienia) części minerałów, zwłaszcza związków wapnia i magnezu, co zmiękcza wodę, ale również powoduje zubożenie jej składu” – informują na swojej stronie wodociągi.

Olsztyńską kranówkę, ze względu na zawartość sodu i potasu, można zaliczyć do wód średniomineralizowanych. Jest wodą średnio twardą.

Czytaj więcej

Skomentuj