Reklama

ad1a MAKITA [01.05-30.06.25]

Olsztyn. Rezerwat przyrody Redykajny został powiększony

Olsztyn. Rezerwat przyrody Redykajny został powiększony
MŁ/PAP
29.05.2025, o godz. 9:21
czas czytania: około 2 minut
0

Położony w olsztyńskim Lesie Miejskim rezerwat przyrody Redykajny został powiększony - poinformowała w środę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Taka zmiana ma poprawić warunki wodne tego terenu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b IA webinar [16.06-01.07.2025]

Powołany w 1948 r. rezerwat Redykajny znajduje się w granicach administracyjnych Olsztyna. Dotychczas jego powierzchnia wynosiła 9,96 ha. Teraz do rezerwatu włączono dodatkowe 0,31 ha.

Według RDOŚ stało się to możliwe dzięki pracom terenowym przeprowadzonym w 2024 r. na potrzeby sporządzenia projektu planu ochrony rezerwatu. Wskazały one na potrzebę włączenia w granice rezerwatu obszaru graniczącego z rowem zasilającym rezerwat w wodę.

Poprawa funkcji hydrologicznych

“Powiększenie rezerwatu o ten fragment terenu jest istotne z punktu widzenia poprawy funkcji hydrologicznych rezerwatu” – przekazała PAP rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz.

Wyjaśniła, że zabezpieczenie rowu poprzez włączenie sąsiadującego z nim terenu pozwala na bardziej efektywną ochronę zasobów wodnych, które są kluczowe dla utrzymania właściwego stanu siedlisk i zachowania wartości przyrodniczych obiektu.

Rezerwat Redykajny obejmuje podmokłe zagłębienie z bogatą roślinnością torfowiskową i torfotwórczą; tzw. płat torfowiska wysokiego, powstałego w miejscu dawnego zbiornika. Obecnie jest to bezodpływowe obniżenie terenu zasilane głównie wodą opadową, w mniejszym stopniu ze spływu powierzchniowego i podpowierzchniowego czy z wód gruntowych.

Rezerwat przyrody Redykajny

Najcenniejszym siedliskiem w rezerwacie jest torfowisko wysokie z charakterystyczną roślinnością. W sąsiedztwie torfowiska rozwijają się także bagienne zbiorowiska leśno-zaroślowe.

RDOŚ przypomina, że w tym rezerwacie nie ma wyznaczonego szlaku dla ruchu pieszego ani rowerowego i należy pamiętać o zakazie wstępu.

Granica rezerwatu jest wyraźnie widoczna w terenie. Od strony zachodniej i północnej jest to droga leśna, od strony południowej utwardzona droga gruntowa, które oddzielają rezerwat od sąsiednich drzewostanów. Od strony wschodniej granicę rezerwatu stanowi drzewostan sosnowy. Teren rezerwatu jest także oznaczony charakterystycznymi czerwonymi tablicami.

W woj. warmińsko-mazurskim jest obecnie 121 rezerwatów przyrody.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 FORUM RECYKLINGU 2025 [18.06-01.10.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025