1 / 3

Nie muszą ozdabiać ścian galerii by być sztuką. Dzieła street art, czyli prace artystyczne tworzone „na ulicy” można podziwiać na całym świecie, także w Olsztynie. Całkiem możliwe, że już wkrótce miasto wzbogaci się o kolejne miejsca takiej twórczości, a to za sprawą drugiej edycji „Olsztyn Street Art”.

Konkurs dla osób tworzących prace streetartowe rozpoczyna się 1 czerwca. Forma prac jest nieograniczona – mogą to być tradycyjne graffiti, murale, ale również różnego rodzaju instalacje w przestrzeni miejskiej.

W konkursie mogą wziąć udział zarówno osoby pełnoletnie, jak i te które nie ukończyły jeszcze 18 roku życia, ale mają zgodę opiekunów prawnych. W zgłoszeniu do konkursu trzeba m.in. podać lokalizację pracy (którą organizator musi zaakceptować) i wstępny szkic.

Wszystkie prace zgłoszone do konkursu oceni jury, a wyniki zostaną ogłoszone 20 sierpnia. Pula nagród dla najlepszych twórców to w sumie 8 tys. zł. Dla laureatów przewidziano również upominki.

Pierwsza edycja

To już druga edycja konkursu. Pierwszą nagrodę w ubiegłorocznej edycji przyznano damskiemu duetowi: Annie Bogucie i Karolinie Tomaszewicz. Ich praca, instalacja z siatki zlokalizowana na placu Jana Pawła II (przed ratuszem), przedstawiała dwie postacie, mające na celu wzbudzenie emocji w przechodniu, zatrzymanie jego pędu i skłonienie do przemyśleń odnoście ulotności czasu i życia.

Druga nagroda przypadła kolejnemu duetowi w składzie: Bartosz Zarzycki i Ola Dobrzyńska. Ich dzieło to graffiti przedstawiające scenkę, na której głównymi elementami są dziewczynka jadąca na szczurze i pianino.

Trzecia nagroda trafiła do rąk Wojciecha Urbasia za graffiti przedstawiające postać patrona Olsztyna Św. Jakuba chroniącego się przed strugami deszczu pod parasolem.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj