Już w marcu otworzy się olsztyńskie centrum wodne przy al. Piłsudskiego – trwają prace nad otoczeniem basenu. – Chcemy żeby komponował się z sąsiadującymi parkiem, osiedlem i był funkcjonalny – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. Będzie tam dużo zieleni – zapowiada Tekla Żurkowska, miejska ogrodniczka.

– Nad otoczeniem kompleksu pracujemy już jakiś czas. Dzięki współpracy pań miejskiej ogrodniczki i estetki udało się stworzyć ciekawą koncepcję – zapowiada prezydent.

Istniejący trakt pieszy sąsiadujący z basenem, rozpoczynający się przy alei Piłsudskiego zostanie w przyszłości zlikwidowany. Funkcję promenady przejmie aleja poprowadzona wzdłuż budynku basenu, na tarasie podziemnego parkingu. Będzie to trakt pieszy o funkcji nie tylko tranzytowej ale i pełniącej rolę miejsca spotkań a także aktywnego wypoczynku. W przyszłości istnieje możliwość ustawienia, bliżej budynku urządzeń do gimnastyki a w głębi będzie można zlokalizować stoliki kawiarenki – opowiada Tekla Żurkowska.

Początkowo w wyznaczonych miejscach promenady miały pojawić się kwietniki przestrzenne w postaci kul, obsadzone kwiatkami jednorocznymi. Jednak problemem stało się zachowanie atrakcyjnego wyglądu kwietników zimą. Można było przyjąć, że spomiędzy metalowej konstrukcji kul, po zakończonym okresie wegetacji, widoczna będzie ziemia, co nie wyglądałoby z pewnością atrakcyjnie lub konieczne będzie coroczne usuwanie ziemi, a następnie jej dostarczenie, co byłoby dość karkołomne a jednocześnie kosztowne. Wszystkie pośrednie pomysły były zbyt ryzykowne. Dlatego zdecydowano zamienić konstrukcję kwietników sezonowych na przestrzenną formę w postaci kuli zmontowanej z kątowników stalowych. Konstrukcja kuli będzie stanowiła podpory dla posadzonych tam pnączy w 3 gatunkach: winnik tojadowaty, winorośl japońska i wszystkim dobrze znany winobluszcz (dzikie wino).

Ostatecznie zostanie ustawionych 8 kul, 3 kule na tarasie górnym, przy wejściu jako sama dekoracja bez pnączy (w tym miejscu znaczną role będą odgrywać drzewa i krzewy posadzone wzdłuż ulicy Piłsudskiego). Wielkość tych kul będzie wynosiła około 3 m  średnicy.

Natomiast na tarasie dolnym zostanie ustawionych 5 kul o wymiarach 5 m (3 sztuki) i 4 m (2 sztuki). Do kul został doprowadzony system nawadniający, dzięki któremu pnącza będą miały odpowiednie warunki do rozwoju.

Wzdłuż promenady od strony zewnętrznej tarasu będzie się ciągnęła rabata w systemie ogrodu na dachu. Obramowaniem rabaty będzie rura wijąca się sinusoidalnie nawiązująca do niebieskiej zjeżdżalni. Poza funkcją ogranicznika rabaty,  ta niebieska rura będzie mogła pełnić funkcję siedziska.

Roślinność posadzona na rabacie zakłada zachowanie atrakcyjnego wyglądu przez większą część roku: duże powierzchnie kosodrzewiny będą atrakcyjne także zimą, miniaturowa odmiana berberysu o purpurowych liściach będzie harmonizowała z elewacją basenu i kolorem konstrukcji kul. Rozchodnik w odmianie o wysokim wzroście i dużych kwiatostanach, jesienią ozdobi różowymi kwiatami. Nie zabraknie także traw ozdobnych jak miskanty czy trzęślice. W maju zakwitną olbrzymie czosnki.

źródło: olsztyn.eu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj