O propozycja Komisji Europejskiej można przeczytać tutaj.
Cel długofalowy
– Polskie Stowarzyszenie Zero Waste jest członkiem organizacji pozarządowych w Brukseli, które codziennie pracują w temacie tej właśnie rewizji dotyczącej dyrektywy opakowaniowej. To daje nam możliwość obserwowania z bliska tych zmian. Propozycja KE idzie w dobrym kierunku. Po raz pierwszy będziemy mieli obowiązkowe cele redukcji wytwarzania odpadów opakowaniowych oraz cele dla zwiększenia udziału opakowań wielorazowych na rynku – mówi Piotr Barczak, ekspert ds. GOZ w Polskim Stowarzyszeniu Zero Waste.
Zdaniem eksperta cele są jak najbardziej możliwe do zrealizowania w Polsce. – Należy zdać sobie sprawę z tego, że Komisja Europejska zakłada wiele lat na osiągnięcie określonych założeń. Jednak już dziś przedsiębiorcy powinni antycypować te zmiany i planować adekwatnie swoje inwestycje. Cieszymy się także z zaproponowanych wyższych poziomów zawartości recyklatu w produkcji opakowań. Do tego potrzebne jest podniesienie jakości i ilości selektywnie zebranych odpadów opakowaniowych. Zmusza to ustawodawcę w Polsce do ustanowienia odpowiedniego prawa – mam na myśli system kaucyjny na wszystkie frakcje – dodaje Barczak.
Opakowania wielorazowe vs jednorazowe
Działania oczywiście będą miały skutki dla branży producentów opakowań oraz produktów, w tym żywności. – Będą musieli oni lepiej zaprojektować swoje opakowania, czasem nawet łańcuchy dostaw i sposoby dostarczenia produktów. Zakładamy większe zainteresowanie modelami całkowicie pomijającymi opakowania indywidualne na korzyść opakowań transportowych, wielorazowych. Nowe propozycje legislacyjne powinny także być bacznie obserwowane i antycypowane przez sektor sprzedaży, w tym restauracje sprzedające żywność na wynos, gdyż tutaj będziemy mieli szczególnie wysokie cele dotyczące używania opakowań wielorazowych kosztem maksymalnej eliminacji opakowań jednorazowych – podsumowuje ekspert ds. GOZ w Polskim Stowarzyszeniu Zero Waste.
Komentarze (0)