Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Opakowania indywidualne nie są atrakcyjne dla Komisji Europejskiej?

Opakowania indywidualne nie są atrakcyjne dla Komisji Europejskiej?
Cza
15.12.2022, o godz. 13:33
czas czytania: około 2 minut
0

Niedawno informowaliśmy o ważnym projekcie Komisji Europejskiej dla branży recyklingu. Tym razem poprosiliśmy o komentarz Piotra Barczaka, eksperta ds. GOZ w Polskim Stowarzyszeniu Zero Waste. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

O propozycja Komisji Europejskiej można przeczytać tutaj.

Cel długofalowy

– Polskie Stowarzyszenie Zero Waste jest członkiem organizacji pozarządowych w Brukseli, które codziennie pracują w temacie tej właśnie rewizji dotyczącej dyrektywy opakowaniowej. To daje nam możliwość obserwowania z bliska tych zmian. Propozycja KE idzie w dobrym kierunku. Po raz pierwszy będziemy mieli obowiązkowe cele redukcji wytwarzania odpadów opakowaniowych oraz cele dla zwiększenia udziału opakowań wielorazowych na rynku – mówi Piotr Barczak, ekspert ds. GOZ w Polskim Stowarzyszeniu Zero Waste.

Zdaniem eksperta cele są jak najbardziej możliwe do zrealizowania w Polsce. – Należy zdać sobie sprawę z tego, że Komisja Europejska zakłada wiele lat na osiągnięcie określonych założeń. Jednak już dziś przedsiębiorcy powinni antycypować te zmiany i planować adekwatnie swoje inwestycje. Cieszymy się także z zaproponowanych wyższych poziomów zawartości recyklatu w produkcji opakowań. Do tego potrzebne jest podniesienie jakości i ilości selektywnie zebranych odpadów opakowaniowych. Zmusza to ustawodawcę w Polsce do ustanowienia odpowiedniego prawa – mam na myśli system kaucyjny na wszystkie frakcje – dodaje Barczak.

Opakowania wielorazowe vs jednorazowe

Działania oczywiście będą miały skutki dla branży producentów opakowań oraz produktów, w tym żywności. – Będą musieli oni lepiej zaprojektować swoje opakowania, czasem nawet łańcuchy dostaw i sposoby dostarczenia produktów. Zakładamy większe zainteresowanie modelami całkowicie pomijającymi opakowania indywidualne na korzyść opakowań transportowych, wielorazowych. Nowe propozycje legislacyjne powinny także być bacznie obserwowane i antycypowane przez sektor sprzedaży, w tym restauracje sprzedające żywność na wynos, gdyż tutaj będziemy mieli szczególnie wysokie cele dotyczące używania opakowań wielorazowych kosztem maksymalnej eliminacji opakowań jednorazowych – podsumowuje ekspert ds. GOZ w Polskim Stowarzyszeniu Zero Waste.


Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024