Orlen bada biopaliwo z alg

Orlen bada biopaliwo z alg
ml
23.12.2015, o godz. 9:33
czas czytania: około 2 minut
0

PKN Orlen realizuje kolejny projekt badawczo rozwojowy dotyczący alternatywnych źródeł pozyskania biokomponentów wyższej generacji. Na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku powstanie stacja doświadczalna, w której będą hodowane glony z wykorzystaniem dwutlenku węgla oraz wód poprodukcyjnych z rafinerii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy PKN Orlen jest elementem realizacji polityki dbałości o jakość środowiska  jak również celów w zakresie biopaliw wyznaczonych Dyrektywą o Odnawialnych Źródłach Energii (RED) na 2020 rok. Głównym celem badań jest opracowanie technologii produkcji biokomponentów z glonów olejowych  i okrzemek bałtyckich w  warunkach pracy rafinerii. Przedsięwzięcie  realizowane jest we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i  Uniwersytetem Szczecińskim.

Komercjalizacja technologii

W ramach projektu na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku zostanie wybudowana przenośna, pilotowa stacja doświadczalna do hodowli glonów, w której  wykorzystany zostanie gaz bogaty w dwutlenek węgla pochodzący z jednej z  instalacji rafineryjnych oraz wody poprodukcyjne. Obecnie w ramach projektu realizowane są badania nad wyselekcjonowaniem odpowiednich gatunków glonów i taksonów okrzemek, prowadzone przez współpracujące uczelnie w Olsztynie i Szczecinie. Wyprodukowany doświadczalnie w płockiej rafinerii olej z glonów i okrzemek będzie badany pod kątem produkcji estrów jak również biokomponentów syntetycznych. Badaniom poddane zostaną wytłoczyny glonowe w kierunku  zgazowania i fermentacji biogazowej jak również pozostałość masy organicznej z okrzemek w kierunku polimerowym.

Zakładamy, że osiągnięcie założonych w projekcie celów pozwoli w przyszłości  na komercjalizację  technologii  i umożliwienie produkcji biopaliw z glonów w oparciu o potencjał techniczny  rafinerii w Płocku, jak  również implementację rozwiązania do instalacji przemysłowych generujących CO2 w Grupie Kapitałowej, co niewątpliwie przyczyni się  do zmniejszenia  emisji  dwutlenku węgla – powiedział Robert Czekaj, dyrektor wykonawczy ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw.

Wysoki potencjał glonów

Zgodnie z wytycznymi znowelizowanej Dyrektywy ustanawiającej wytyczne dla biopaliw w transporcie, biokomponenty  wytworzone z glonów mogą być zaliczane podwójnie do celów przedmiotowej Dyrektywy na 2020 r. Dyrektywa wyznacza 10% udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w paliwach transportowych, jednocześnie ograniczając udział biokomponentów  wyprodukowanych z surowców żywnościowych maksymalnie do 7%. Glony nie konkurują z biomasą żywnościową, charakteryzują się wieloma walorami, które predysponują je do energetycznego wykorzystania. Posiadają wysoki potencjał produkcji biomasy z jednostki powierzchni  w porównaniu do innych roślin wykorzystywanych obecnie na cele BIO. Do produkcji biopaliw można użyć olej pozyskany z glonów jak również wykorzystać pozostałość w znanych  procesach termicznych i fermentacyjnych przetwarzania biomasy na cele biopaliwowe. Ich nieocenioną zaletą jest to, iż do swojego wzrostu potrzebują dużych ilości dwutlenku węgla, co można traktować jako dobry kierunek rozwojowy w zakresie zastosowania takiej technologii jako sposobu redukcji emisji tego gazu do atmosfery.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024