Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Orlen otworzy pierwszą stację tankowania wodorem w Polsce

Orlen otworzy pierwszą stację tankowania wodorem w Polsce
PAP/dom
20.04.2022, o godz. 14:16
czas czytania: około 2 minut
0

W najbliższych tygodniach w Krakowie otworzymy pierwszą stację tankowania wodorem w Polsce; taka infrastruktura będzie powstawać też w Czechach i na Słowacji - zapowiedział członek zarządu Orlenu Armen Konrad Artwich. Spółka do 2030 r. chce zainwestować w wodór ponad 7 mld zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Artwich podkreślił, że obecnie nie ma odwrotu od transformacji energetycznej, a jego zdaniem transformacja znacznie przyspieszy. Zwrócił uwagę, że budowa bezpieczeństwa energetycznego nie powinna polegać na zastąpieniu jednego dominującego źródła energii innym. Dlatego też – jak mówił – koncern stawia na różne rozwiązania: małe reaktory jądrowe, biopaliwa, odnawialne źródła energii, wodór.

– Planujemy w najbliższych miesiącach uruchamianie stacji tankowania wodoru. Myślimy nie tylko o rynku polskim, ale i o rynkach ościennych, jak czeski czy słowacki – powiedział członek zarządu ds. korporacyjnych Orlenu.

Dopytywany, kiedy pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodorem w Polsce zostanie otworzona, Artwich przekazał, że ma się to stać w najbliższych tygodniach.

– W najbliższych tygodniach planujemy otwarcie stacji wodorowej w Krakowie. Będzie adresowana do obsługi przede wszystkim floty pojazdów komunikacji miejskiej, ale będzie też ogólnodostępna – powiedział.

Zgodnie z zapowiedziami, do 2030 r. Orlen ma uruchomić ponad 100 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru. W Polsce powstać ma ich ok. 57, na Słowacji ok. 26, a w Czechach ok. 28. Obecnie Orlen posiada dwie stacje tankowania wodoru w Niemczech. W 2022 r. planowane jest postawienie czterech stacji – trzech w Czechach i jednej w Polsce w Krakowie. W 2023 r. planowane jest uruchomienie stacji wodorowych w Poznaniu i Katowicach. Na każdej z nich maja się znajdować stanowiska tankowania dla samochodów i autobusów.

Orlen do 2030 r. chce przeznaczyć 7,4 mld zł na inwestycje, które maja pozwolić koncernowi rozwój w obszarze nisko- i zeroemisyjnego wodoru, opartego o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024