Osady ściekowe: jak wybrać metodę zagospodarowania?

Osady ściekowe: jak wybrać metodę zagospodarowania?
ko
18.09.2019, o godz. 14:37
czas czytania: około 3 minut
0

Według danych GUS za rok 2016 w Polsce powstaje rocznie 586 tys. ton osadów ściekowych. Najwięcej z nich znajduje zastosowanie w rolnictwie, rośnie jednak tendencja do termicznego wykorzystania osadów. Jak wybrać odpowiednią metodę zagospodarowania - o tym rozmawiali uczestnicy konferencji "Metody zagospodarowania osadów ściekowych" we Władysławowie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na konferencję przyjechało prawie 200 specjalistów z Polski i Europy. Osady ściekowe stają się bowiem coraz istotniejszą kwestią w branży. To skutek przestawienia gospodarki na obieg cyrkularny, w którym odpad staje się towarem, a także rosnących cen energii – osad ściekowy może być jej źródłem.

Omawiane są prawne i finansowe aspekty wykorzystania osadu pochodzącego z oczyszczalni ścieków, jak również uwarunkowania, jakie należy brać pod uwagę, decydując się na dane rozwiązanie. Najważniejsze bowiem, by nie rządziły nami mody, podkreślała prof. Małgorzata Kacprzak z Politechniki Częstochowskiej.

Ilość osadów ściekowych będzie rosła, maleje składowanie osadów (dziś to 2,5 proc.), a stosowanie w rekultywacji jest wciąż mało popularne, jednak nagromadzenie na terenach oczyszczalni jest wciąż wysokie.

Osady ściekowe – kiedy rozwiążemy ten problem?

Osady źródłem fosforu

Najważniejszym trendem, jaki promuje Unia Europejska jest odzysk cennych pierwiastków ze ścieków. Głownie chodzi o fosfor, pierwiastek ze złóż pochodzenia wulkanicznego i osadowego, którego zasoby naturalne są na wyczerpaniu.

Źródłem fosforu w ściekach są gospodarstwa domowe (detergenty), jak i przemysł. Dziś w Polsce fosfor pozyskuje się już w oczyszczalniach z popiołów po termicznych zagospodarowaniu osadów. Później jest on przekazywany m.in. do produkcji nawozów.

Instalacja w Cielczy (PWiK Jarocin), która powstaje w tej chwili będzie pierwszą do odzysku fosforu ze ścieków – w fazie płynnej, odcieki z odwadniania ścieków na trzech kolejnych etapach.

Czy pójdziemy w stronę niemiecką?

W tej chwili w Polsce najwięcej osadów ściekowych podlega w Polsce wykorzystaniu na cele rolnicze – to ponad 20 proc. całości, 3,5 proc. osadów wykorzystywanych jest do rekultywacji terenów, a 17 proc. ma zastosowanie termiczne i ten udział rośnie.

Istnieje 11 monospalarni w największych miastach Polski. Termiczne wykorzystanie osadów wraz z pozyskiwaniem z nich fosforu (pierwiastka, którego naturalne złoża są na wyczerpaniu) – to strategia, jaką przyjęli Niemcy. Spalanie osadów ściekowych jest także jedyną dopuszczalną formą ich zagospodarowania w Szwajcarii i Holandii. Czy w tę stronę powinna iść też Polska? – zastanawiali się uczestnicy panelu kończącego Konferencję we Władysławowie.

– Najpierw nadróbmy braki, jakie wciąż istnieją, podkreślał Cezary Jędrzejewski z Oczyszczalni Dębogórze, należącej do PEWiK Gdynia. I wskazywał na 100 oczyszczalni, które nadal nie mają instalacji do fermentacji osadów.

Druga ważną kwestią jest regionalizacja w gospodarce osadowej. Jedna wysokiej klasy instalacja działająca na danym obszarze mogłaby rozwiązać problem wielu oczyszczalni. Dobrze, by taka instalacja mogła też przyjmować odpady charakterystyczne dla regionu, szczególnie te podnoszące energetyczność.

– Jest zbyt późno, by przyjmować strategię na wzór niemiecki. Zbyt dużo w ostatnich latach powstało instalacji do kompostowania, aby teraz z tego rezygnować, mówił Leonard Szczepański z Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej. Jednak kierunek wyznaczany przez Europę, czy termiczne zagospodarowanie wydaje się najsensowniejszy ekonomicznie, dodał.

Uczestnicy konferencji zwiedzili dwie najciekawsze oczyszczalnie, w których zagospodarowuje się osady ściekowe: w Swarzewie, gdzie w dużej mierze wzbogaca się osady frakcją bio i olejami oraz w Dębogórze, gdzie już od ponad 20 lat spala się osad.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024