Osady ściekowe - wyzwanie dla Polski i Europy

Osady ściekowe - wyzwanie dla Polski i Europy
ko
25.09.2018, o godz. 15:30
czas czytania: około 2 minut
0

W Polsce rocznie powstaje 570 tys. ton suchej masy osadów ściekowych. Jak je zagospodarowywać? O tym rozmawiają w Poznaniu specjaliści podczas konferencji "Metody zagospodarowania osadów ściekowych".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Od 2016 r. osadów ściekowych nie wolno kierować na składowiska odpadów. Wśród metod zagospodarowania najpowszechniejsze jest ich użycie w rolnictwie – to 116 tys. ton rocznie. Na drugim miejscu – 101,1 tys. ton rocznie – jest termiczna utylizacja. Znaczna część osadów ściekowych jest stosowana też pod uprawy do produkcji kompostu i do rekultywacji gruntów.

W poznańsko-berlińskiej konferencji organizowanej przez firmę Abrys bierze udział ponad 160 najlepszych specjalistów i eksploatatorów krajowych instalacji. Ma ona na celu postawienie diagnozy i pokazanie nowych metod postępowania z osadami ściekowymi. Tym bardziej, że nakłada na nas ten obowiązek prawodawstwo unijne, coraz bardziej zwracające się w kierunki gospodarki o obiegu zamkniętym.

Potencjał z osadów

Osad ściekowy jest odpadem, którym można wykorzystać i przekształcić na wiele sposobów, podkreślały w sesji otwierającej konferencję dr inż. Klara Ramm z EurEau oraz prof. Małgorzata Kacprzak z Politechniki Częstochowskiej. Łukasz Ciszewski z kancelarii Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy omówił aspekty karnej odpowiedzialności za sposób gospodarowania osadami ściekowymi. Kary grzywny i aresztu, według zapisów Ustawy o odpadach, grożą m.in. za przekazywanie osadów ściekowych podmiotom nieuprawnionym do ich zagospodarowania.

Zwracano uwagę na nowe zagrożenia, substancje, których obecność w osadach ściekowych często nie jest nawet monitorowana. To tzw. mikroplastik, farmaceutyki, substancje zawarte w kosmetykach. – Być może należałoby zastosować tu rozszerzoną odpowiedzialność producenta, który musiałby partycypować w kosztach unieszkodliwiania mikrocząstek produktów przedostających się do ścieków – mówiła dr Klara Ramm.

Innowacje i technologie

Prof. Małgorzata Kacprzak podkreślała, prezentując nowe eksperymentalne technologie, że niebawem będą one coraz szerzej obecne w Polsce. Chodzi tu m.in. o odzysk cennych pierwiastków takich jak azot i fosfor. – Oczyszczalnia ścieków w koncepcji inteligentnych miast musi zmienić się w fabrykę, np. produkującą energię, nawozy czy materiały do poprawy wzrostu roślin – zaznaczała.

Dr hab. inż. Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwracał uwagę na brak obowiązującej strategii zagospodarowania osadów ściekowych, mimo że jej koncepcja powstała już kilka lat temu.

Cezary Jędrzejewski z Grupowej Oczyszczalni Ścieków Dębogóra postulował natomiast tworzenie niewielkich regionalnych instalacji do fermentacji osadów ściekowych.

Konferencja w czwartek przeniesie się z Poznania do Berlina, gdzie uczestnikom przedstawiona będzie nowoczesna instalacja na terenie oczyszczalni ścieków Ruhleben.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024