Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Osiem dni bez wody w części Wejherowa

Osiem dni bez wody w części Wejherowa
PU/PAP
08.03.2023, o godz. 13:48
czas czytania: około 4 minut
0

Osiem dni od wykrycia bakterii w części wodociągu zaopatrującego Wejherowo (woj. pomorskie) woda nadal nie nadaje się do spożycia. Bez dostępu do bieżącej wody jest ok. 5 tys. mieszkańców. Uczniowie Powiatowego Zespół Szkół nr 3 uczą się zdalnie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Osiem dni mija od ukazania się informacji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wejherowie (1.03.2023 r.) o tym, że w związku z otrzymaniem wyników badań wody pobranej w dniach od 23 do 27 lutego br. stwierdza brak przydatności wody do spożycia ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne tj. obecność bakterii grupy coli, Escherichia coli, enterokoków. Drugiego marca administrator sieci ustalił, że skażenie wody w części systemu zaopatrującego Wejherowo jest wynikiem tzw. wtórnego zanieczyszczenia. Wskazano, że cofnięcie się wody z długiego, praktycznie nieużywanego przyłącza spowodowało pogorszenie jakości mikrobiologicznej wody w sieci.

Płuczą i dezynfekują

– W zbiorowym systemie zaopatrzenia w wodę miasta Wejherowa prowadzone są w dalszym ciągu intensywne czynności z zakresu płukania i dezynfekcji – to ostatni komunikat umieszczony we wtorek, 7. marca,  na stronie internetowej Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gdyni, które jest administratorem sieci. W środę, 8. marca, rzeczniczka PEWiK-u przekazała informację, że sytuacja się nie zmieniła, wciąż trwa oczekiwanie na wyniki badań pobranych próbek wody i decyzję sanepidu.

11 punktów kontrolnych

Inspektorzy sanitarni z Wejherowa w dniach 6-7 marca br. pobrali próbki wody w jedenastu wyznaczonych punktach kontrolnych. Sanepid również czeka na wynika badań.

– Wyniki z próbek pobranych w poniedziałek powinny być znane w środę ok. godz. 14.00. Natomiast wyniki z próbek pobranych dzień później, wejherowski sanepid powinien otrzymać w czwartek, najpóźniej w piątek – mówi Zdzisław Westa, p.o. dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wejherowie.

PEWiK walczy dalej

– Spółka nadal będzie prowadzić działania związanie z dezynfekcją wody, płukaniem sieci wodociągowej i wykonywaniem na bieżąco badań jakościowych wody. Dotychczasowe wyniki nie wykazują powiększania się obszaru skażenia, występuje stopniowe zmniejszanie się obszaru i spadek ilości bakterii w poszczególnych próbkach – mówi Anna Szpajer, rzeczniczka PEWiK w Gdyni.

To jednak oznacza, że woda w części wodociągu publicznego w Wejherowie nadal nie nadaje się do spożycia oraz celów gospodarczych. Nadaje się tylko i wyłącznie do spłukiwania sanitariatów. Według wyliczeń gdyńskiej spółki ograniczeniem w korzystaniu z wody do celów spożywczych nadal objętych jest około 5 tys. mieszkańców. PEWiK określił również listę ulic z kwartału o pogorszonej jakości wody. To ulice Podmiejska, Techników, Geodetów, Architektów, Tartaczna, Budowlanych, Przemysłowa, Karnowskiego, Rogali, Gulgowskiego, Graniczna, Jana z Kolna, Kolejowa, Ofiar Piaśnicy, Lelewela, Jasna, Żeromskiego, Traugutta, Kołłątaja, Krasińskiego, Majkowskiego, Okrężna, Derdowskiego, Słoneczna, Słowackiego, Nanicka. Na czas dezynfekcji pod budynki mieszkalne podstawiane są beczkowozy z wodą.

Ponad tysiąc uczniów na zdalnej nauce

W rejonie objętym skażeniem znajduje się również Powiatowy Zespół Szkół nr 3, w którym uczy się około 1,4 tys. uczniów. Od 2. marca część uczniów przeszła na naukę zdalną, natomiast uczniowie, którzy w tym roku mają przystąpić do matury, chodzą na lekcje w innym budynku szkoły przy ul. Sobieskiego.

– Po konsultacji z organem prowadzącym podjęliśmy decyzję o zawieszeniu zajęć, bo była ku temu podstawa prawna. Na nauce zdalnej przebywa obecnie ponad tysiąc uczniów. Jak tylko będziemy mieć zielone światło z sanepidu, to otworzymy szkołę – mówi Wojciech Rogocki, dyrektor ZS nr 3 w Wejherowie.

Basen zamknięty

W związku ze skażeniem bakteriologicznym wody zamknięta została do odwołania kryta pływalnia przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 przy ul. Nanickiej. Placówka do której uczęszcza ponad tysiąc dzieci nie została zamknięta. Według zapewnień dyrektorki dzieci nie mają styczności z wodą.

– Staramy się, żeby szkoła funkcjonowała normlanie. Pod szkołę codziennie podstawiany jest beczkowóz z wodą, poprosiliśmy rodziców, żeby zaopatrzyli dzieci w mokre chusteczki, umieściliśmy środki do dezynfekcji. Zakupiliśmy również wodę i naczynia jednorazowe – mówi Danuta Czernewska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.

Prezydent oburzony

Już 2. marca Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa, wystosował pisma do starosty wejherowskiego i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wejherowie, w których oświadczył, że mieszkańcy zbyt późno zostali poinformowani o zanieczyszczeniu wody.

– Prezydent uważa za niedopuszczalne brak skutecznego powiadamiania władz miasta i mieszkańców o zagrożeniu dla ich zdrowia i życia, wynikającym z braku przydatności wody do spożycia z wodociągu publicznego Wejherowo – czytamy w piśmie.

W opinii prezydenta przesłanie informacji do Urzędu Miejskiego w Wejherowie za pośrednictwem ePUAP po godzinach jego pracy (data wpływu to 1. marca br. o godz. 15:45) jest równoznaczne z brakiem elementarnego poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo mieszkańców Wejherowa. Jego zdaniem zamieszczenie komunikatu jedynie na stronie internetowej stacji sanitarno-epidemiologicznej spowodowało, że mieszkańcy nie zostali skutecznie powiadomieni i nie wykorzystano wszystkich kanałów, które posiadają powiatowe i miejskie zespoły zarządzania kryzysowego.

– Jest to działanie skandaliczne, nieprofesjonalne, niemożliwe do przyjęcia i powodujące panikę wśród mieszkańców – twierdzi prezydent Wejherowa.

Niebezpieczne bakterie

Spożycie wody z bakteriami gr. coli, Escherichia coli, enterokoków powoduje zatrucie pokarmowe, którego charakterystycznymi symptomami są gwałtowna biegunka i ból brzucha. Często dochodzą do tego nudności, wymioty, brak apetytu i ogólne osłabienie, a niekiedy pojawiają się też zawroty głowy oraz podwyższona temperatura ciała.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024