Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Oslo musi poszukać alternatywnego źródła wody

Oslo musi poszukać alternatywnego źródła wody
mat
04.07.2019, o godz. 14:41
czas czytania: około 2 minut
0

Oslo grozi kara w wysokości miliona koron dziennie (około 440 tys. zł), jeśli stołeczne władze nie zadbają o dodatkowe źródło wody pitnej - ostrzega Mattilsynet (Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności). Obecnie jest to wyłącznie jezioro Maridalsvannet. Jak podaje lokalna gazeta VårtOslo, w razie kryzysu jego zasobów wystarczyłoby dla miasta na zaledwie kilka godzin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Zmieniający się włodarze Oslo są świadomi potrzeby zapewnienia alternatywy dla ujęcia Oset od prawie 70 lat. Sam Mattilsynet również wymagał podjęcia odpowiednich kroków już w przeszłości. Jak zapewnia teraz, wysłane właśnie ostrzeżenie jest ostateczne i jeśli gmina nie wywiąże się ze stawianych w nim wymogów, od 21 listopada 2019 r. stołeczny budżet z każdą dobą będzie się kurczył o gigantyczną kwotę.

Zagrożone szpitale, szkoły i przedszkola

90 procentom mieszkańców stolicy Norwegii wodę pitną zapewnia stacja uzdatniania Oset przy jeziorze Maridalsvannet. Problem w tym, że jest to dla miasta jej jedyne źródło, a zapasów w razie awarii wystarczyłoby na raptem parę godzin. W dodatku skorzystałyby z nich tylko niektóre części Oslo. W złej sytuacji znalazłyby się szczególnie dzielnice Grünerløkka, Sagene, Frogner, Gamle Oslo og St. Hanshaugen i znajdujące się na ich terenie ważne obiekty, m.in. szpitale Ullevål sykehus, Rikshospitalet, Radiumhospitalet, a także domy opieki, szkoły, przedszkola, siedziba parlamentu i ministerstwa, jak również przedsiębiorstwa z branży spożywczej. Tylko 10% miasta w wodę pitną zaopatruje ujęcie z jeziora Elvåga (Østmarka).

Dyskusje na temat wyboru alternatywnego źródła trwają od lat 50., lecz mimo licznych ponagleń – m.in. ze strony Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności – lokalne władze nie podjęły żadnej konkretnej decyzji ani tym bardziej działań w kierunku budowy kolejnego ujęcia wody dla stolicy. Na przestrzeni czasu rozważano pobieranie wody do uzdatniania z Hurdalssjøen, Randsfjorden, Glommy, Øyeren czy jeziora Mjøsa, w końcu szala zaczęła się przechylać na stronę Holsfjordu, stanowiącego część Tyrifjord w Buskerud, z którego dziś już dostarcza się wodę do okręgów Bærum i Asker.

Milion koron dziennie

Kiedy jednak po wysłanym dwa lata temu ostrzeżeniu wciąż nic się nie wydarzyło, Mattilsynet stracił cierpliwość, a ostatecznym argumentem na opieszałość włodarzy Oslo mają być pieniądze – konkretnie milion koron (czyli około 440 tys. zł) ujmowany codziennie ze stołecznej kasy. Gmina ma czas do 20 listopada bieżącego roku, aby wywiązać się z wymogów wyszczególnionych w 11-stronicowym liście wysłanym do władz przez urząd.

Sama stolica zapewnia, że kontroluje sytuację i na przełomie lat 2028/2029 alternatywne ujęcie wody pitnej powstanie w okolicach Holsfjord (woda ma być uzdatniana w Huseby), lecz inwestycja wymaga ogromnych nakładów finansowych. Gmina już odwołała się od narzuconego przez Mattilsynet terminu, powołując się na kwestie nieuwzględnione w ponaglającym piśmie, które są niezależne od władz Oslo.

źródło: mojanorwegia.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024