Do końca czerwca 2010 roku zrobi się kolorowo na Placu 23 Stycznia w Ostrowie Wielkopolskim. A to za sprawą ostatniego etapu modernizacji tego miejsca. W miejsce starych drewnianych zabawek pojawią się nowoczesne, bezpieczne, certyfikowane i kolorowe.

Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim ogłosił przetarg na wyposażenie placu zabaw.

– Stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo. Wszystkie elementy konstrukcyjne mają być wykonane z drewna klejonego o zaokrąglonych krawędziach, z dodatkowymi frezami po każdej stronie, malowanego farbami akrylowymi. Urządzenia muszą być osadzone na kotwach stalowych zabetonowanych w ziemi. Wszystkie elementy stalowe muszą być dodatkowo zabezpieczone antykorozyjnie i pomalowane proszkowo – wyjaśnia Stanisław Krakowski, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Jakie zabawki pojawią się na placu zabaw? To m.in. huśtawka pojedyncza typu „Bocianie gniazdo”, huśtawka wahadłowa podwójna dla dzieci od 3 do 6 lat z siedziskiem koszykowym, karuzela z siedziskami podwójnymi z platformą z płyty antypoślizgowej, zestaw sprawnościowy składający się z przeplotni pionowych i poziomych z rurek i lin, liny do wspinania, drabinek, drążków do podciągania się, ścianki alpinistycznej. Pojawi sie ponadto zestaw zabawowy obejmujący: wieże, mostki, zjeżdżalnię ze stali nierdzewnej, mostki, drabinki, schody, przeplotnie, most linowy, kółka gimnastyczne.  Nie zabraknie huśtawek dla najmłodszych – będą to dwuosobowe kiwaki przypominające samochód, samolot oraz helikopter .

Na placu zamontowano już ławki, stoliki, lampy, wymieniona została nawierzchnia ścieżek wokół placu, pojawiły się ścieżki spacerowe wewnątrz placu zabaw. W 2008 roku pobudowano murki oporowe, schody tarasowe, podjazd dla osób niepełnosprawnych, położono nawierzchnię z kostki brukowej granitowej. W części północnej powstało lapidarium, a od strony wschodniej stanęły cztery kioski z przeznaczeniem m.in. na kwiaciarnie. Posadzono drzewa i zagospodarowano tereny zielone.

Środki na rewitalizację Placu 23 Stycznia pochodzą z budżetu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W pierwszym etapie w 2007 roku wydano 270 tysięcy złotych brutto, w 2008 167 tysięcy, w 2009 – blisko 354 tysiące złotych. Łącznie zagospodarowanie Placu 23 Stycznia pochłonęło dotąd 790 tysięcy złotych. 

źródło: ostrow-wielkopolski.um.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj