Rozpoczęło się wiosenne sadzenie kwiatów na miejskich klombach i placach. W tym roku dominują bratki w kolorach żółtym i fioletowym. Bratek – zwany po łacinie Viola – króluje na ostrowskich klombach, placach i wzdłuż dróg.

Na 1100 metrach kwadratowych Miejski Zakład Zieleni posadził ponad 18 tysięcy różnokolorowych bratków. Bratki kwitną obficie od początku kwietnia do końca czerwca, najlepiej jednak wyglądają do końca maja.

– Kwiaty sadzimy dwa razy w ciągu roku. Wczesną wiosną królują bratki. Jest to kwiat, który cieszy oczy ogromem kolorów od wczesnej wiosny aż do późnego nawet lata. Jest bardzo łatwy w uprawie stąd tak często pojawia się w kompozycjach kwiatowych tworzonych przez ogrodników. W czerwcu przyjdzie pora na zmianę na klombach, wtedy posadzone zostaną kwiaty letnie – podkreśla prezes Miejskiego Zakładu Zieleni Wojciech Białas.

Najwięcej kwiatów jest przy fontannie na Placu Bankowym, na Placu 23 Stycznia, przy ulicach Chopina i Paderewskiego, Placu Rowińskiego w Parku Miejskim i przy Urzędzie Miejskim.

Popularne i chętnie sadzone bratki nie są tworem natury lecz człowieka. Wyhodowano je w połowie XIX stulecia przez skrzyżowanie fiołka trójbarwnego z fiołkiem żółtym i ałtajskim.

źródło: ostrow-wielkopolski.um.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj