Policjanci z Poznania otrzymali już kilkanaście zgłoszeń o oszustach podszywających się za pracowników wodociągów. Ofiarami są osoby starsze.

Zwracamy się z apelem, aby poinformować bliskie nam osoby starsze o tego typu przestępstwach i przestrzec ich przed konsekwencjami wpuszczania do swoich mieszkań nieznanych osób – ostrzega wielkopolska policja.

Policjanci z Poznania otrzymali już kilkanaście zgłoszeń o oszustwach i kradzieżach, gdzie ofiarami przestępców padają seniorzy.

Sposób działania oszustów jest zawsze podobny. Nieznany mężczyzna, podając się za pracownika wodociągów, kontaktuje się osobiście ze starszą osobą. Informuje ją o awarii rur i zanieczyszczeniu wody w kranach. Pod pozorem kontroli wchodzi do mieszkania. Razem z właścicielem idą do łazienki i kuchni. Tam wspólnie sprawdzają rury znajdujące się w domu. Niekiedy oszust prosi o nalanie całej wanny wody i uważną obserwację, czy woda nie jest zabrudzona.

W czasie kiedy lokatorzy są zajęci kontrolą wody i rurociągów, do mieszkania wchodzi druga osoba i przeszukuje mieszkanie, szukając wartościowych rzeczy. Do mieszkania wchodzi bez problemu, ponieważ drzwi zawsze są otwarte po wejściu pierwszego z oszustów.

Takich zdarzeń w całym Poznaniu były już kilkanaście, wszystkie na poznańskiej Wildze i Grunwaldzie. Mężczyzna, który podaje się za pracownika wodociągów może mieć około 30-40 lat, niekiedy ubrany jest w żółtą kamizelkę odblaskową. Poszkodowani seniorzy stracili pieniądze, dokumenty i biżuterię.

Policjanci radzą, aby w razie gdy mamy wątpliwości co do zamiarów odwiedzającej nas osoby poinformować policję bądź instytucję, na którą powołuje się nieznajomy i sprawdzić jej tożsamość, nie wpuszczając jej do mieszkania.

Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informację o osobach poszywających się pod pracowników wodociągów proszone są o kontakt z policjantami.

Czytaj więcej

Skomentuj