Wiceminister klimatu przypomniała, że zgodnie z przepisami od 1 stycznia br. prowadzone przez gminy tzw. PSZOK-i mają obowiązek zbiórki tekstyliów. Sowińska przekazała, że resort chce zachęcić gminy do szerszego zaangażowania w zbiórkę odpadów tekstylnych.
Lista dobrych praktyk wg MKiŚ
Anita Sowińska, poinformowała, że MKiŚ wystosowało do wszystkich gmin pismo z listą dobrych praktyk w tym zakresie. Wśród nich są m.in. zbiórki charytatywne, tworzenie gminnych re-butików czy, innowacyjnych form recyklingu, organizowanie giełd wymiany ubrań i obuwia oraz edukacja mieszkańców w zakresie zbiórki odpadów tekstylnych.
Sowińska zwróciła uwagę, że wpływ całej gospodarki tekstyliów na środowisko jest ogromny, ponieważ sektor tekstylny wpływa na 10 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych. Każdy Europejczyk kupuje rocznie 26 kg, a wyrzuca 11 kg tekstyliów. Ponadto od 22 do aż 43 proc. produktów zwróconych z zakupów online jest niszczone – dodała. Przekazała też, że 78 proc. odpadów tekstylnych nie jest zbierana selektywnie. W najlepszym razie trafiają one do czarnego pojemnika, ale zdarza się, że zalegają w lasach lub są spalane w domowych piecach, które nie są do tego przygotowane – poinformowała.
“Polski Recykling”: zrzucanie odpowiedzialności za segregację tekstyliów na gminy to błąd
Od stycznia 2025 PSZOKi przyjmują odpady tekstylne
Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od 1 stycznia 2025 r. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) mają obowiązek przyjmowania odpadów tekstyliów i odzieży. Tym samym odpady tekstylne nie mogą być już przez konsumentów wyrzucane do kontenerów z odpadami zmieszanymi.
Komentarze (0)