Oto nowy podział kompetencji w Kierownictwie MKiŚ. Znamy szczegóły

Oto nowy podział kompetencji w Kierownictwie MKiŚ. Znamy szczegóły
28.12.2023, o godz. 11:59
czas czytania: około 6 minut
0

22 grudnia 2023 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Klimatu i Środowiska ukazało się Zarządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie kompetencji w Kierownictwie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Oto nowy podział kompetencji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Jak wynika z Zarządzenia minister – Paulina Hennig-Kloska wykonuje swoje zadania przy pomocy Sekretarzy Stanu, Podsekretarzy Stanu, Dyrektora Generalnego Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz dyrektorów departamentów i biur.

Schemat podziału kompetencji w Kierownictwie Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Minister Paulina Hennig-Kloska

Minister Hennig-Kloska zgodnie z Zarządzenie podpisuje pisma kierujące projekty ustaw, rozporządzeń i uchwał Rady Ministrów, jak również innych materiałów pod obrady Rady Ministrów; z zastrzeżeniem § 7, podpisuje pisma kierowane do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałków Sejmu i Senatu, Prezesa Rady Ministrów, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Przewodniczącego Trybunału Stanu, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz ministrów, a także mające zasadnicze znaczenie dla działów administracji rządowej – energia, klimat i środowisko, pisma kierowane do kierowników urzędów centralnych i wojewodów. Nowa minister podpisuje też rozporządzenia i zarządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska wydawane wspólnie z innym ministrem oraz podpisuje w porozumieniu rozporządzenia wydawane przez innych ministrów a także podpisuje roczny plan audytu wewnętrznego. W zakresie jej kompetencji jest też udzielanie imiennych upoważnień audytorom wewnętrznym do przeprowadzania audytu wewnętrznego oraz do dokonywania czynności, o których mowa w art. 287 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, z późn. zm.).

Minister występuje do Prezesa Rady Ministrów z wnioskami personalnymi dotyczącymi powołania lub odwołania z określonych stanowisk i funkcji, zgodnie z właściwością wynikającą z przepisów odrębnych oraz desygnuje swoich przedstawicieli do rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz innych organów, w których składzie zasiada przedstawiciel ministra właściwego do spraw środowiska, właściwego do spraw energii lub właściwego do spraw klimatu, w zakresie wynikającym z przepisów odrębnych a także wykonuje zadania kierownika jednostki organizacyjnej określone w ustawie z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 756, z późn.

Minister środowiska podejmuje decyzje i zajmuje stanowisko we wszystkich sprawach związanych z realizacją zadań obronnych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz zarządzania kryzysowego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wynikających
z ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2023 r.
poz. 122).

W zakresie obowiązków znajdują się również szczegółowe określanie zadań oraz nadzorowanie pracy: Biura Ministra, Departamentu Budżetu, Departamentu Edukacji i Komunikacji, Departamentu Funduszy Europejskich, Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa, Departamentu Prawnego, Departamentu Spraw Obronnych, Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa, Departamentu Strategii i Analiz.

Minister Paulina Hennig-Kloska wykonuje kompetencje w stosunku do: Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, Biura Nasiennictwa Leśnego, Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, Polskiego Związku Łowieckiego, szkół leśnych. Sprawuje nadzór nad działalnością Pełnomocnika do spraw organizacji Centralnego
Azylu oraz realizuje kompetencje organu założycielskiego w stosunku do Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Sekretarz Stanu – Urszula Zielińska

W zakresie obowiązków Urszuli Zielińskiej znalazło się szczegółowe określanie zadań oraz nadzorowanie pracy następujących departamentów:

  • Departament Ciepłownictwa,
  • Departament Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej,
  • Departament Spraw Międzynarodowych;

Nowa sekretarz stanu wykonuje też kompetencje Ministra w stosunku do Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach oraz odpowiada za koordynację działań legislacyjnych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Podsekretarz Stanu – Anita Sowińska

 

Podsekretarz Stanu – Anita Sowińska określa szczegółowe zadania oraz nadzoruje pracę:

  • Departamentu Gospodarki Odpadami,
  • Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych,
  • Departamentu Instrumentów Środowiskowych,
  • Departamentu Nadzoru Geologicznego i Polityki Surowcowej;

Nowa podsekretarz stanu wykonuje też kompetencje Ministra w stosunku do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Podsekretarz Stanu – Główny Konserwator Przyrody – Mikołaj Dorożała

Mikołaj Dorożała określa szczegółowe zadania oraz nadzoruje pracę Departamentu Ochrony Przyrody oraz wykonuje kompetencje Ministra w stosunku do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz parków narodowych.

Podsekretarz Stanu – Miłosz Motyka

Zgodnie z Zarządzeniem Miłosz Motyka określa szczegółowe zadania oraz nadzoruje pracę:

  • Departamentu Elektroenergetyki i Gazu,
  • Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej,
  • Departamentu Energii Jądrowej,
  • Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii,
  • Departamentu Ropy i Paliw Transportowych;

Wykonuje też kompetencje Ministra w stosunku do:

  • Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie,
  • Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie,
  • Instytutu Energetyki – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie,
  • Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego
    w Warszawie,
  • Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie,
  • Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku;

Ponadto Miłosz Motyka wykonuje kompetencje Ministra oraz realizuje kompetencje organu założycielskiego w stosunku do państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej „Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych” z siedzibą w Otwocku-Świerku; oraz wykonuje kompetencje Ministra jako dysponenta Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

Sekretarze Stanu oraz Podsekretarze Stanu działają w imieniu Ministra

Sekretarze Stanu oraz Podsekretarze Stanu działają w imieniu Ministra w zakresie
swoich kompetencji, a w szczególności prowadzą postępowania administracyjne, w tym wydają decyzje administracyjne i postanowienia, oraz podpisują pisma w toku postępowań przed sądami administracyjnymi, w tym odpowiedzi na skargi wniesione do wojewódzkiego sądu administracyjnego; uczestniczą w posiedzeniach Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz komisji sejmowych i senackich; powołują i odwołują kierowników jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych oraz ich zastępców. Ponadto, reprezentują Ministra w kontaktach z Najwyższą Izbą Kontroli (NIK), w tym udzielają wyjaśnień w toku kontroli, składają zastrzeżenia do wystąpień pokontrolnych, reprezentują Ministra na posiedzeniach Kolegium NIK oraz informują o sposobie wykorzystania uwag i wykonywania wniosków sformułowanych w wystąpieniach pokontrolnych oraz o podjętych działaniach lub przyczynach niepodjęcia tych działań. Udzielają kierującym nadzorowanymi komórkami organizacyjnymi lub innym
pracownikom Ministerstwa Klimatu i Środowiska pełnomocnictw do wykonywania
określonych czynności, z zastrzeżeniem przepisów lub regulacji odrębnych;

Sekretarze Stanu oraz Podsekretarze Stanu podpisują:

  • odpowiedzi na kierowane do Ministra interpelacje i zapytania poselskie oraz
    odpowiedzi na inną korespondencję kierowaną przez posłów i senatorów lub komisje
    parlamentarne,
  • pisma kierujące projekty ustaw, rozporządzeń i uchwał Rady Ministrów, jak również innych materiałów na zewnątrz Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz zawierające stanowisko Ministra Klimatu i Środowiska do uwag lub opinii zgłoszonych do projektu, z wyłączeniem niektórych pism, o których mowa w § 2 pkt 2 Zarządzenia
  • pisma kierowane do sekretarzy stanu i podsekretarzy stanu w innych ministerstwach,
    a także do kierowników urzędów centralnych i wojewodów, z wyłączeniem kierowanych do kierowników urzędów centralnych i wojewodów pism mających zasadnicze znaczenie dla działów administracji rządowej – energia, klimat i środowisko.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024