Mięczaki, muszle i sól morska zawierają drobinki mikroplastiku. To wyniki badań opisywanych przez francuskie i brytyjskie media.

“Que Choisir” (pol.”co wybrać”) to francuski magazyn konsumencki. W niedawno opublikowanym raporcie przedstawił wyniki badań przeprowadzonych w próbkach owoców morza w Belgii, Włoszech, Hiszpanii, Austrii i Danii.

Mięczaki, sól i skorupiaki

Przeanalizowano łącznie 102 próbki. Dwie trzecie z nich było zanieczyszczonych. Dotyczyło to 71 proc. mięczaków, 66 proc. próbek soli i 66 proc. skorupiaków. „Mikroplastiki są wystarczająco małe, aby mogły zostać wchłonięte przez zwierzęta morskie”, pisze „Que Choisir”.

Zanieczyszczenie wynosi średnio 30 cząstek mikroplastiku na 100 gramów u małży i krewetek. Co istotne, badanie ujawnia, że nie ma znaczącej różnicy w proporcjach zanieczyszczeń w zależności od obszarów i metod produkcji. Podobnie wyglądają wyniki owoców morza pochodzących z rybołówstwa i z hodowli.

Przez plastik w morzach giną miliony zwierząt – ostrzega WWF

Jeszcze bardziej niepokojące wyniki przedstawiały niedawno brytyjskie media. Dotyczyły one badań małży, zwanych też omułkami czy mulami, z wybrzeża Wielkiej Brytanii i supermarketów.

W próbkach dzikich małży z ośmiu nadmorskich miejscowości w Wielkiej Brytanii i tych zakupionych w ośmiu anonimowych supermarketach 100 proc. zawierało mikroplastiki lub inne zanieczyszczenia, takie jak bawełna i sztuczny jedwab. Było to aż średnio 70 jednostek w 100 gramach małży.

Badania przeprowadzili naukowcy z University of Hull i Brunel University z Londynu. Zostały one opublikowane w opublikowane w czasopiśmie Environmental Pollution. Profesor Jeanette Rotchell z University of Hull, mówi: “Coraz bardziej oczywiste staje się, że globalne zanieczyszczenie środowiska morskiego przez mikroplastik wpływa na dzikie zwierzęta. W ten sposób odpady, których się pozbywamy wracają do naszego łańcucha pokarmowego”.

Wpływ na zdrowie wciąż badany

Do tej pory nieznane są konsekwencje długoterminowego spożycia żywności zanieczyszczonej mikroplastikiem. Badania cały czas trwają.

Według Komisji Europejskiej od 150 000 do 500 000 ton plastiku pochodzącego z krajów Unii Europejskiej trafia do morza.

źródła: itv.com, independent.co.uk, francebleu.fr

Czytaj więcej

Skomentuj