Do końca roku planujemy zakończenie prac związanych z nowelizacją kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, która zwiększy kary za nielegalny import odpadów – powiedział w poniedziałek podczas briefingu prasowego wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Ozdoba poinformował, że planowana nowelizacja kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń zaostrzająca kary za nielegalny import i składowanie odpadów na terytorium Polski powinna zostać zakończona w tym roku.

– Nielegalne transgraniczne przemieszczanie odpadów bez legalnych zezwoleń zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Proponujemy podniesienie tej kary do 10 lat – powiedział Ozdoba.

Jak dodał, obecnie przygotowywana jest “jedną z największych od lat 90-tych nowelizacji kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń”, w której przewidywana jest m.in. “obligatoryjna nawiązka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska” znacznej wysokości, którą będą musiały płacić podmioty dopuszczające się tego nielegalnego procederu.

– Do końca roku planujemy zakończenie prac związanych z nowelizacją kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, która zwiększy kary za nielegalny import odpadów – poinformował Ozdoba.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj