Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Ozdoba: projekt dot. kaucji - wczesną jesienią w Sejmie

Ozdoba: projekt dot. kaucji - wczesną jesienią w Sejmie
MŁ/PAP
23.06.2022, o godz. 0:03
czas czytania: około 2 minut
0

Projekt ustawy dot. funkcjonowania w Polsce systemu kaucyjnego powinien nie później niż do wczesnej jesieni znaleźć się w Sejmie - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Dodał, że zmianie może ulec wielkość sklepu, który będzie musiał przyjąć opakowania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji środowiska przekazał, że wkrótce projekt ustawy dot. systemu kaucyjnego w Polsce ma trafić do Sejmu.

Szczegóły w ciągu miesiąca, możliwe zmiany w dotychczasowych założeniach

Powiedział, że “planujemy nie później niż do wczesnej jesieni”, aby projekt znalazł się w pracach parlamentarnych. Dodał, że w ciągu miesiąca powinny zostać opublikowane jego szczegóły.

Ozdoba poinformował, że projekt może być jeszcze zmieniony względem pierwotnych założeń dotyczących wielkości sklepów, które będą musiały obligatoryjnie przyjmować zwracane opakowania od konsumentów.

Zgodnie z projektowanymi przepisami do odbierania opakowań objętych systemem kaucyjnym i zwrotu kaucji byłyby zobowiązane sklepy o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. Mniejsze placówki będą mogły do systemu dołączyć dobrowolnie. Wszystkie punkty sprzedaży będą musiały jednak pobierać kaucję.

“Przedmiot, który może ulec zmianie, bo mocno wsłuchujemy się w apele i argumenty, dotyczy powierzchni handlowej” – mówił w środę Ozdoba. Jednocześnie przyznał, że sklepy o powierzchni handlowej 100 metrów kw. “nie są bardzo duże i obligatoryjność takiego zbierania (dla nich – PAP) może być dużym utrudnieniem”.

Na początku czerwca Jacek Ozdoba przedstawił założenia systemu kaucyjnego, który ma funkcjonować w Polsce. Pierwszy projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na początku roku.

System kaucyjny ma objąć jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów oraz puszki aluminiowe do 1 litra. Pierwszy projekt zakładał objęcie kaucją butelek jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l.

Zgodnie z zapowiedziami system kaucyjny ma obowiązywać w całym kraju i być wygodny dla konsumenta. Ma być bezparagonowy, co oznaczać będzie, że zwracając puszkę czy butelkę nie trzeba będzie okazać dowodu zakupu.

Wysokość kaucji ma zostać określona w rozporządzeniu do ustawy.

System kaucyjny nie zacznie obowiązywać od razu, czyli od momentu wejścia nowych przepisów w życie. Ustawa ma zacząć obowiązywać w 2023 roku i będzie miała długie vacatio legis. Okres przejściowy na stworzenie systemu ma trwać minimum dwa lata – informował Ozdoba.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024