Nie sposób nie myśleć o przyszłości bez uwzględnienia energii elektrycznej, od której jesteśmy cywilizacyjnie coraz bardziej zależni. Elektryfikujemy coraz więcej aspektów naszego życia – wynika to z usprawniania codziennych czynności i rozwoju technologicznego. Elektryfikacja natrafi na niemożliwą do przejścia barierę, jeżeli producenci prądu obciążą środowisko ponad możliwą do akceptacji barierę. 

Zbliżając się nieuchronnie do 2050 r., w którym Unia Europejska powinna już być – sprawiedliwie – neutralna klimatycznie, warto spojrzeć na poszczególne gospodarki narodowe. Miksy energetyczne różnych państw bazują w mniejszym lub większym stopniu na paliwach kopalnych, których udział – zgodnie z polityką UE – powinien być coraz bardziej zmniejszany. 

Jak to wygląda w poszczególnych krajach? Porównaliśmy. Polska wypada średnio. Mamy powody do niezadowolenia z tego powodu, że nie jest u nas tak dobrze jak np. w Niemczech. Ale warto przy tym odnotować, że radzimy sobie z problemem lepiej niż np. Czechy. 

Niemcy 

Jest to zdecydowany lider w kwestii wykorzystywania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, który w ich wykorzystaniu widzi szansę na uwolnienie się od paliw kopalnych, szcze...