Zarząd Wojewódzkiego Funduszu w Katowicach udzielił Parafii Rzymsko–Katolickiej p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie dofinansowania w formie pożyczki preferencyjnej w wysokości do 535 tys. zł oraz dotacji do 262 tys. zł. Środki te przeznaczone będą na budowę instalacji fotowoltaicznej na obiekcie tamtejszego Sanktuarium.

Cała instalacja zlokalizowana zostanie na dachu o fasadzie budynku kościoła. System składać się będzie m. in. z 312 paneli fotowoltaicznych o powierzchni 1,5 metrów kwadratowych i mocy max 230 W każdy. Produkowana energia odbierana będzie głównie przez system energetyczny, zasilający do tej pory obiekty Parafii. W sezonie grzewczym pozyskana energia może być wykorzystywana do ogrzewania elektrycznego budynku kościoła.

Dzięki produkcji energii ze źródeł odnawialnych znacznemu zmniejszeniu ulegnie emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych, głównie dwutlenku siarki, tlenków węgla oraz pyłu. Obliczono, że roczne przychody wynikające z zastosowania instalacji fotowoltaicznej w obiektach parafialnych wynosić będą ok. 39 tys. zł, a czas zwrotu inwestycji określono na 29 lat.

wfosigw.katowice.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj