Państwowa Rada Ochrony Przyrody apeluje, aby Nowy Rok świętować bez pirotechniki

Państwowa Rada Ochrony Przyrody apeluje, aby Nowy Rok świętować bez pirotechniki
MŁ/PAP
30.12.2024, o godz. 8:06
czas czytania: około 2 minut
0

O powstrzymanie się od używania wyrobów pirotechnicznych jako wyrazu świętowania nadejścia Nowego Roku - apeluje Państwowa Rada Ochrony Przyrody. "Świętujmy radośnie, ale pozwólmy przyrodzie trwać w spokoju" - napisali członkowie PROP w piśmie przekazanym PAP.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W świąteczno-noworocznym apelu Państwowej Rady Ochrony Przyrody przypomniano, że Nowy Rok to czas, w którym powszechnie używane są wyroby pirotechniczne, np. fajerwerki czy petardy. “Niestety powodowany przez nie huk wywołuje u zwierząt – zarówno dziko żyjących, jak i gospodarskich oraz domowych, przerażenie i stres, przez co narażone są na cierpienie, a niejednokrotnie na utratę zdrowia lub nawet życia” – podkreślili autorzy apelu.
 Szkody przyrodnicze powodowane przez tę kanonadę obserwuje się w centrach miast i poza terenami zabudowanymi. Na początku stycznia regularnie znajdowane są martwe zwierzęta. Sylwestrowa noc bywa szczególnie tragiczna dla ptaków, które w panice wzbijają się do lotu, a w ciemności niektóre z nich rozbijają się o różne przeszkody. Inne zwierzęta, na skutek hałasu i błysków wywołanych przez fajerwerki, są wybudzane ze snu zimowego, co zmniejsza ich szanse na przetrwanie zimy.

Cierpią też zwierzęta pozostające pod opieką człowieka. Zdarza się, że uciekają z obejść domów, a część z nich już nigdy się nie odnajduje. W okresie noworocznym wielu właścicieli psów i kotów zmuszonych jest podawać im środki uspokajające. Ogromny stres przeżywają też zwierzęta w schroniskach, ośrodkach rehabilitacji, azylach oraz ogrodach zoologicznych. Badania wykazują, że eksplozje sztucznych ogni oddziałują na zwierzęta w promieniu co najmniej 10 km. Oznacza to, że w Polsce jest niewiele miejsc wolnych od “efektu nocy sylwestrowej” – odnotowali eksperci PROP.

Rada zwraca uwagę, że ograniczenie użycia fajerwerków oznacza również mniej pożarów i kosztów akcji ratowniczych, a także cierpienia i leczenia poszkodowanych ludzi, w tym dzieci. To również mniej odpadów i zanieczyszczeń związanych z produkcją oraz odpalaniem tego rodzaju wyrobów.

W czasie, w którym tradycja każe m.in. “wsłuchać się w głos zwierząt” – Państwowa Rada Ochrony Przyrody apeluje o powstrzymanie się od używania wyrobów pirotechnicznych. “Świętujmy radośnie, ale pozwólmy przyrodzie trwać w spokoju” – apelują członkowie tego gremium. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025