Park Czarna Góra w Olkuszu - rewitalizacja za 14,4 mln zł

Park Czarna Góra w Olkuszu - rewitalizacja za 14,4 mln zł
25.06.2020, o godz. 10:04
czas czytania: około 4 minut
0

Niezwykle okazale prezentują się postępy prac rewitalizacyjnych w obrębie Parku Czarna Góra w Olkuszu. Zadanie o wartości 14,4 mln złotych, realizowane jest w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. To najwyższe dofinansowanie w województwie małopolskim przyznane w ramach GPR.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Rozmach prac w Parku Czarna Góra rzeczywiście jest imponujący. Mówimy o gruntownej przebudowie dwóch boisk do piłki nożnej, bieżni, a także zagospodarowaniu całego terenu, w tym wyposażeniu w urządzenia lekkoatletyczne, a także elementy tzw. małej architektury, place zabaw, siłownię zewnętrzną. Niedawno ustawione zostały maszty oświetleniowe w technologii LED, które są wyraźnym dowodem na to, jak nowoczesny obiekt powstaje w tym miejscu. Jestem przekonany, że Park będzie chętnie odwiedzany przez profesjonalnych sportowców, jak również przez amatorów spędzania czasu na świeżym powietrzu – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Przebudowa boiska do piłki nożnej i podziemne zbiorniki retencyjne

Zdjęta z murawy boiska darń o powierzchni około 6 tys. m2 została ponownie ułożona na innych obiektach na terenie Gminy Olkusz. Dzięki temu trawa nie zmarnowała się, a na Czarnej Górze można było realizować kolejne prace, związane z usunięciem nasypów z drenażem, wykonaniu nowej podbudowy z instalacją odwodnienia boiska, wodociągową oraz oświetleniem. Zasiana została najwyższej jakości trawa sportowa.

Co ciekawe, w ramach instalacji wodociągowej na terenie kompleksu zainstalowane zostały dwa podziemne zbiorniki o łącznej pojemności około 205 m3 do gromadzenia wody deszczowej i źródlanej w celu jej późniejszego wykorzystania do nawadniania boiska.

Docelowo boisko o nawierzchni trawiastej będzie służyło mieszkańcom oraz gościom. Boisko zostanie wyposażone w automatyczny system nawadniania oraz oświetlenie wykonane w technologii LED. W zależności od potrzeb oświetlenie może realizować różne funkcje – nocne dozorowe, treningowe, meczowe oraz skupione na bieżni.

Już teraz usunięto warstwę żużlową starej bieżni, grunt nasypowy i część uzbrojenia terenu. Została wykonana nowa podbudowa z obrzeżami i odwodnieniem wokół bieżni. Na całej powierzchni bieżni i w zakolach ułożono nową nawierzchnię asfaltową, na której w najbliższym czasie zostanie wykonana profesjonalna, certyfikowana nawierzchnia lekkoatletyczna FullPur. Następnie na bieżni zostaną namalowane linie oraz zamontowane urządzenia lekkoatletyczne. Docelowo bieżnia ogólna na 6 torach będzie miała długość 400 metrów. Do biegów krótkich będzie można korzystać z 8 prostych torów. Cały obiekt pozwoli trenować wszystkie dyscypliny lekkoatletyczne, w tym m.in. biegi długo i krótkodystansowe, z przeszkodami, skoki w dal, trójskoki, skoki wzwyż, o tyczce, pchnięcie kulą, rzut oszczepem i dyskiem.

W ramach tego samego projektu powstaje również zaplecze treningowe, składające się z bieżni dwutorowej 60 m, skoczni do skoku w dal i trójskoku, rzutni do pchnięcia kulą oraz urządzenia do skoku wzwyż. I tutaj nawierzchnia zostanie wykonana w technologii FullPur.

Rozebrano już budynek dawnej strzelnicy, a także wykonano stabilizację podłoża, instalację odwodnienia boiska i jego oświetlenie. W kolejnych etapach planowane jest ułożenie systemowej nawierzchni ze sztucznej trawy, wypełnionej piaskiem i granulatem EPDM, a także montaż niezbędnego wyposażenia. Docelowo zostanie ułożone blisko 7 tys. m2 sztucznej trawy. Pole gry wyniesie 95×55 metrów. Zostanie otoczone z czterech stron piłkochwytami.

Ciągi pieszo-rowerowe, altany, siłownia zewnętrza i place zabaw

W ramach tej części zadania powstaną nowe ciągi pieszo-rowerowe, dwie altany, siłownia zewnętrza oraz trzy place zabaw: dla dzieci małych, dużych i dzieci niepełnosprawnych, z bezpieczną nawierzchnią z poliuretanu. Planowane są liczne nasadzenia nowych drzew i krzewów oraz instalacja oświetlenia parkowego i elementów małej architektury. Wokół całego parku budowana jest ścieżka z nawierzchnią asfaltową o długości około 1 km w formie pętli, która będzie mogła służyć amatorom biegania i jazdy na rolkach.

Po zakończeniu rewitalizacji Park Czarna Góra zostanie udostępniony wszystkim zainteresowanym, a szczególnie dzieciom i młodzieży szkolnej, amatorom różnorakich form aktywności fizycznej oraz klubom i stowarzyszeniom sportowym. To właśnie lokalne środowisko sportowe miało znaczący wkład w koncepcję rewitalizacji Parku. W wyniku konsultacji ustalono, że infrastruktura do piłki nożnej będzie spełniała wymagania do prowadzenia rozgrywek na poziomie III ligi piłkarskiej, a infrastruktura lekkoatletyczna zostanie dostosowana do stadionów kategorii IV. Projekt został uzgodniony i pozytywnie zaopiniowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki i Małopolski Związek Piłki Nożnej, a sama inwestycja jest realizowana pod nadzorem ekspertów ze wspomnianych związków sportowych.

Gminny Program Rewitalizacji za 26 mln zł

Rewitalizacja Parku Czarna Góra w Olkuszu to jedno z 18 zadań realizowanych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Wartość wszystkich projektów, które otrzymały wsparcie, to 26 mln złotych, z czego 17,5 mln złotych pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 dla Osi Priorytetowej Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.1 Rewitalizacja miast, Poddziałanie 11.1.1. Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024