W Lipuszu (woj. pomorskie) 16 listopada uroczyście otwarty został wiejski park. Jego realizacja została współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Nowy lipuski park mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby Nadleśnictwa Lipusz. Niegdyś, przez wiele lat, w tym miejscu znajdowało się zaplecze gospodarcze nadleśnictwa. Z czasem wysłużone magazyny i stare zbiorniki paliwowe z dystrybutorami okazały się zbędne. Teren został oczyszczony, przygotowany do prowadzenia prac służących założeniu w tym miejscu parku.

– Jest to pierwszy taki park w powiecie kościerskim – podkreślano podczas uroczystości otwarcia. W lipuskim parku nowe nasadzenia drzew i krzewów wkomponowane zostały, zgodnie z przygotowanym projektem, wśród starszych drzew. Wytyczone zostały aleje, przeprowadzono przyrodniczą ścieżkę edukacyjną wyposażoną w zestaw tablic informacyjnych – kilka z nich zwraca uwagę na posadzone rośliny miododajne. Dodatkowym wyposażeniem parku jest wiata, umożliwiająca korzystanie z tego miejsca także przy niesprzyjającej pogodzie.

– Park powstał z myślą o mieszkańcach, ale przede wszystkim powinny korzystać z niego okoliczne szkoły – mówił pomysłodawca przedsięwzięcia, Maciej Kostka, nadleśniczy z Lipusza.

źródło: wfosigw-gda.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj