W lipcu Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie Parku Linearnego przy ul. Suwak na Służewcu. Teren wzdłuż linii kolejowej stanie się zielonym miejscem rekreacji ze ścieżką rowerową, ławkami i ogrodami deszczowymi.
Wykonawca i terminy
Za realizację projektu Parku Linearnego Suwak będzie odpowiadać firma Baobab Brandys sp. z o.o. Wykonawca stworzy park wg formuły “zaprojektuj i wybuduj”, opracuje dokumentację projektową i wykona roboty budowlane. Prace projektowe rozpoczną się jeszcze w tym roku. Początek prac budowlanych zaplanowano na 2022 r., a ich zakończenie na lato 2023 r. Koszt całej inwestycji wyniesie niecałe 6 mln zł.
– Chcemy zazielenić stolicę – i to nie tylko w centrum miasta. Dlatego poddajemy renowacji istniejące parki i budujemy nowe. Już wkrótce z nowej, zielonej przestrzeni będą cieszyć się też mieszkańcy warszawskiego Służewca – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Teren pełen zieleni
Teren przeznaczony na park znajduje się między blokami, biurowcami, hotelem i linią kolejową przy ul. Suwak. W pierwszej kolejności ten zaniedbany obecnie obszar zostanie uporządkowany. Powierzchnia przyszłego parku wyniesie aż 20 tys. m.kw.
– Docelowo teren przyszłego Parku Linearnego Suwak stanie się miejscem pełnym zieleni i estetycznej małej architektury, gdzie będzie można odpocząć obok łąki kwietnej, na ławce lub leżaku, swobodnie przejechać rowerem, a nawet poopalać się na piasku – zapewnia Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.
Najważniejszym elementem nowego zagospodarowania terenu będzie zieleń. Miejscy ogrodnicy planują posadzić tam 50 drzew z gatunków: klon polny, klon tatarski, lipa drobnolistna, głogi dwuszyjkowy i szkarłatny, jarząb szwedzki i pospolity. Pojawią się też drzewa owocowe, takie jak ozdobne odmiany jabłoni czy czereśnia ptasia. Nie tylko będą cieszyły oczy mieszkańców w okresie kwitnienia, ale również stanowiły źródło pożywienia dla ptaków późną jesienią i wczesną zimą.
Użytkowników parku będą otaczały krzewy na powierzchni 4200 m.kw. – derenie, forsycje, ligustry, irgi, hortensje, wiciokrzewy, jaśminowce, róże, lilaki i pęcherznice. Na przestrzeni ponad 3000 m.kw. pojawią się również byliny i trawy.
– Przewidziano gatunki roślin, które będą zachwycały wyglądem i zapachami, m.in. marzankę wonną, konwalię majową, bodziszka, barwinka czy dzwonki szerokolistne. Z traw ozdobnych oko będą cieszyć: śmiałek darniowy, trzcinnik leśny i proso rózgowate. Nad runem z bluszczem pospolitym będzie można się przejść pomostem – informuje Kamila Nowocin, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
W parku pojawi się również łąka kwietna, a naturalne zagłębienia terenu zostaną zagospodarowane w formie ogrodów deszczowych, obsadzonych roślinnością dostosowaną do warunków okresowego zalewania.
Przestrzeń do rekreacji i odpoczynku
Na terenie parku powstaną alejki z nawierzchni mineralnej i ścieżka rowerowa z nawierzchni bitumicznej. Obie trasy będą rozdzielone żywopłotem z krzewów liściastych – z myślą o bezpieczeństwie użytkowników. Korzystający z tej przestrzeni mieszkańcy będą mieć ułatwione wejście do parku od strony budynków, a osoby z niepełnosprawnościami czy opiekunowie z dziećmi w wózkach i seniorzy będą mogli skorzystać z pochylni.
Ścieżka rowerowa zaczynająca się przy ul. Suwak, w pobliżu stacji PKP Służewiec i kończąca przy ul. Woronicza połączy trzy dzielnice – Ursynów, Mokotów i Ochotę. Rowerzyści będą mogli skorzystać ze stojaków rowerowych i wiat dostępnych na terenie nowego Parku Linearnego Suwak.
Dla odwiedzających w przestrzeni parkowej zaprojektowano też miejsca do odpoczynku – 60 ławek, drewniane leżaki i hamaki. Dzięki montażowi oświetlenia, teren będzie bezpieczniejszy niż obecnie.
Komentarze (0)