Park Żeromskiego w Warszawie odnowiony. Zobacz, jak się prezentuje [ZDJĘCIA]

Park Żeromskiego w Warszawie odnowiony. Zobacz, jak się prezentuje [ZDJĘCIA]
02.03.2021, o godz. 14:32
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 20 tys. wielogatunkowych krzewów, pnączy i roślin okrywowych, prawie 15 tys. bylin, 41 nowych drzew i 3 tys. m2 powierzchni wzmocnionych skarp. W sumie w całym parku posadzono ponad 41 tys. sztuk nowych roślin. Prace nad odnową Parku Żeromskiego w Warszawie trwłay dwa lata.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jednym z głównych założeń projektu była modernizacja i uzupełnienie parkowej szaty roślinnej.

Nowe nasadzenia, wzmocnienie skarp, renowacja Aliny i zmodernizowana infrastruktura

Wokół fontanny i Fortu Sokolnickiego utworzone zostały rabaty różane, złożone z takich odmian jak ‘Apricola’, ‘Aisdade’, ‘Sunstar’, ‘Aspirin’, ‘Pomponella’ czy ‘Perennial Blue’. Wykonano nowe nasadzenia w ogrodzie rododendronów.

Uzupełniono runo parkowe wielogatunkowymi bylinami, m.in. zawilcami (Anemone), brunerami (Brunnera) czy fiołkami (Viola). Wykonano również nasadzenia izolacyjne z krzewów na obrzeżach parku i wokół placu zabaw. Na ogrodzeniu parku pojawiły się pnącza powojnika (Clematis).

Ponad 40 dużych klonów srebrzystych zostało nasadzonych wzdłuż alei obwodnicowej w ramach trudnej, ale koniecznej wymiany drzew wynikającej z ich złego stanu zdrowotnego i zagrożenia wyłamaniem. Po upływie dwóch lat widać, że bardzo dobrej jakości materiał szkółkarski, odpowiadający wysokim standardom ZZW, przyjął się doskonale, a drzewa znacząco podrosły. To także zasługa zastosowania przez Zarząd Zieni m.st. Warszawy opasek z hydrożelem, utrzymujących odpowiednie nawodnienie drzew.

Renowację przeszła także znana wszystkim Żoliborzanom położona w centralnej części parku fontanna z rzeźbą „Alina – dziewczyna z dzbanem” dłuta Henryka Kuny. Dodatkowo rzeźba została podświetlona, aby zachwycać przechodniów również po zmierzchu.

Wzmocniono zniszczone fragmenty skarp – elementów dawnej fortyfikacji – na powierzchni prawie 3 tys. m2, na których wprowadzono również roślinność okrywową i zadarniającą, aby utrzymać efekt prac i zwiększyć różnorodność biologiczną.

Parku w stylu modernistycznym

Park im. S. Żeromskiego to park w stylu modernistycznym z początku lat 30. XX wieku. Obiekt o powierzchni 4,7 ha powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Żoliborza. Projekt parku stworzyli Leon Danielewicz i Stanisław Zadora-Życieński. Układ kompozycyjny założenia oparty jest na zachowanych fragmentach fortyfikacji Cytadeli Warszawskiej.

Główne wejście od strony pl. Wilsona zaakcentowano kolistym parterem ogrodowym wokół ustawionej w 1936 r. fontanny z rzeźbą „Dziewczyna z dzbanem” autorstwa Henryka Kuny. Podstawowe elementy kompozycyjne parku stanowią: aleja obwodowa z klonów srebrzystych i aleje lipowe na koronach skarp. W wyniku działań wojennych podczas II wojny światowej park został częściowo zniszczony, jego odtworzenie rozpoczęto w latach 50. Pierwszą rewaloryzację parku przeprowadzono w 2005 roku, kolejną zakończono w 2020 r. W sierpniu 2020 roku park im. S. Żeromskiego został wpisany do rejestru zabytków.

W latach 2018 – 2020 park im. Stefana Żeromskiego przeszedł renowację w ramach projektu pn.  „Rozwój i uporządkowanie terenów zieleni wraz z elementami rekreacyjnymi na terenie Parku Pole Mokotowskie, Parku Żeromskiego oraz Parku Ogrody Kosmosu w Warszawie” współfinansowanego przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024