1 / 7

Pierwszy dzień szczecińskich targów – Miasto Ogród Zielony Design rozpoczęła konferencja z cyklu “Woda i zieleń w mieście”. Motywem przewodnim są ,,Parki, skwery i zieleńce” oraz możliwość ich kształtowania.

Konferencja była kierowana do wszystkich osób zainteresowanych aranżacją przestrzeni publicznej, głównie dla architektów, urbanistów, studentów.Wystąpienia prelegentów ukazywały pomysły w jaki sposób projektować przestrzenie miasta, aby mieszkańcy mogli obcować z naturą.

Blisko 70 uczestników powitała Judyta Więcławska, redaktor miesięcznika “Zieleń Miejska”. Konferencję prowadziła pani dr inż. arch. Magdalena Rzeszotarska-Pałka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Kształtowanie terenów zieleni jest bardzo ważnym elementem w mieście. Parki, skwery i zieleńce są podstawowymi elementami zielonej infrastruktury. Z roku na rok zauważyć można jak zmienia się ranga tych terenów w strukturze miasta. Wygłoszone prelekcje dowodzą, że w naszym kraju podejmowane są innowacyjne i godne pochwały przedsięwzięcia z zakresu zagaspodarowania przestrzenią. Powstają parki, skwery i zieleńce, w których chcemy spędzać czas.

Podczas konferencji dużym zainteresowaniem cieszył się panel dyskusyjny, w którym głos zabrali Michał Gdak i Dominika Janicka, z pracowni przestrzeni publicznej – Public Space Design. Najbardziej znamienne jest to, że prelegenci odnieśli sukces przede wszystkim dzięki partycypacji społecznej, wymyślając hasło “weź i wpłyń”. Autorzy tych słów chcieli, aby mieszkańce Kielc zadecydowali o przestrzeni, o tym co zaistnieje w mieście. Po przeprowadzeniu udziału społeczeństwa, okazało się, że mieszkańcom brakuje zieleni, dlatego też “zieleń stała się fundamentem” miasta. Ich celem było zaangażować społeczność w procesy kształtowania przestrzeni miejskiej. Udział społeczeństwa jest dobrym pomysłem, ponieważ mogą oni mieć wpływ na to co ich otacza oraz spełnić ich oczekiwania. Aranżacja centrum miasta stała się miejscem spotkań wielu ludzi.

Obszerniejsza relacja z wydarzenia ukaże się w majowym wydaniu “Zieleń Miejska”.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj