Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Parlament Europejski głosuje dziś nad pakietem odpadowym

Parlament Europejski głosuje dziś nad pakietem odpadowym
sr
18.04.2018, o godz. 11:58
czas czytania: około 3 minut
0

Europa u progu gospodarki obiegu zamkniętego. W Strasburgu odbędzie się dziś głosowanie na tzw. pakietem odpadowym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

4 sprawozdania i 6 dyrektyw w sprawie Pakietu Odpadowego przyjmie w środę Parlament Europejski. Dokumenty dotyczą planu redukcji odpadów i ustanawiają ścieżkę dla zarządzania odpadami i ich wtórnego wykorzystania.

– Po długich negocjacjach z Radą udało nam się doprowadzić do wielkiego sukcesu, który stanowi podstawę trwałego europejskiego rozwoju gospodarczego i społecznego. Państwa członkowskie będą zobowiązane do przestrzegania jasnych i wspólnych zasad w zakresie cyklu życia surowców i usuwania odpadów – powiedziała posłanka PE Simona Bonafè.

Ostatnia debata nad pakietem dotyczącym GOZ miała miejsce w poniedziałek 16 kwietnia w Strasburgu, a ostateczne głosowanie nad jego przyjęciem odbędzie się w środę 18 kwietnia.

– Wyzwaniem jest ograniczenie marnotrawstwa surowców, szanowanie zasobów i ich efektywne wykorzystanie – pisze europoseł Andrzej Grzyb. Współprzewodniczący Polskiej Delegacji Grupy EPL podkreślił, że zapobieganie powstawaniu odpadów stanowi wyzwanie dla producentów, konsumentów, samorządów i państw członkowskich.

– By zapewnić efektywne wdrożenie [pakietu – przyp. red.], celom redukcji odpadów towarzyszą konkretne rozwiązania wspierające m.in. samorządy lokalne oraz uwzględniające różnice między państwami członkowskimi UE – podkreśla europoseł.

Zdaniem Andrzeja Grzyba „pakiet to także odpowiedź na strukturalny deficyt surowców w Europie, uzależnienie od importu, ograniczające konkurencyjności, szczególnie w obszarze zaawansowanych technologii korzystających z rzadkich pierwiastków”. Europoseł chce, by przyjmowany pakiet był również impulsem wzrostu dla nowych obszarów przedsiębiorczości i innowacji.

Zadaniem “pakietu odpadowego” jest określenie wiążących prawnie celów i ustalenie harmonogramu ich osiągania odnośnie recyklingu odpadów i ograniczenia ich składowania.

– Pakiet, zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju ONZ, redukuje również marnotrawstwo żywności o 50 proc. i dąży do osiągnięcia progu recyklingu w wysokości 65 proc. przez wszystkie państwa członkowskie – dodała Simona Bonafè.

Przypomnijmy, do 2025 r. co najmniej 55 proc. odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) powinno podlegać recyklingowi. Cel ten wzrośnie do 60 proc. do 2030 r. oraz 65% do 2035 r..

Z obecnych 44 proc. materiałów opakowaniowych do 2025 r. 60 proc. będzie musiało zostać poddanych recyklingowi do 2025 r., natomiast 70 proc. do roku 2030. Odrębne cele są ustalane dla konkretnych materiałów opakowaniowych, takich jak papier i tektura, tworzywa sztuczne, szkło, metal i drewno.

Państwa członkowskie powinny dołożyć starań, aby od 2030 r. wszystkie odpady nadające się do recyklingu nie zostały przyjęte na składowiska. Projekt ustawy ogranicza także udział odpadów komunalnych na składowiskach do maksymalnie 10 proc. do 2035 r.

Głosowanie nad pakietem odbywa się podczas sesji plenarnej w dniach 16-18 kwietnia w Strasburgu. Projekt został już nieformalnie uzgodniony z Radą Europy. Dokument prawny dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym został już poparty przez posłów do PE ds. Środowiska w dniu 27 lutego 2018 r.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024