Parlament Europejski za zakazem sprzedaży jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych

Parlament Europejski za zakazem sprzedaży jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych
sm
28.03.2019, o godz. 9:20
czas czytania: około 2 minut
0

Parlament Europejski zatwierdził w środę zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu. Porozumienie poparło 560 posłów, 35 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu. Musi je jeszcze zaakceptować rada Unii Europejskiej, czyli ministrowie ze wszystkich krajów UE.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. 70% wszystkich odpadów morskich to wyroby jednorazowego użytku: plastikowe i styropianowe kubki i talerzyki, pojemniki do żywności, słomki, sztućce i patyczki do uszu, a nawet patyczki do balonów dla dzieci. Tworzywa sztuczne gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach, w UE i na świecie, z powodu powolnego tempa ich rozkładu. Pozostałości tworzyw sztucznych znajdowane są w organizmach morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby i ptaki, także w organizmach ryb i skorupiaków, a zatem w łańcuchu pokarmowym człowieka.

Wczoraj Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. W myśl porozumienia niektóre produkty jednorazowego użytku  zostaną do 2021 roku objęte zakazem sprzedaży w UE. Będą to:

  • Sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki)
  • Talerzyki i inne naczynia
  • Słomki do napojów
  • Patyczki do uszu
  • Rączki do balonów
  • Tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki

– Przepisy te zmniejszą rachunki za szkody dla środowiska o 22 mld euro, czyli o szacunkowy koszt zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, jaki ponieślibyśmy w Europie do 2030 r. Unia ma teraz wreszcie model rozwiązań prawnych, którego należy bronić i który trzeba promować na poziomie międzynarodowym, biorąc pod uwagę globalny charakter problemu zanieczyszczenia mórz przez tworzywa sztuczne. Jest to niezbędne dla naszej planety – powiedziała posłanka sprawozdawczyni, Frédérique Ries (ALDE, Belgia).

Państwa członkowskie będą miały czas do 2029 r. na osiągniecie poziomu 90% recyklingu plastikowych butelek. Nowe butelki będą też musiały być wytwarzane przynajmniej w 25% z materiału pochodzącego z recyklingu przed 2025 r. Do 2030 r odsetek ten powinien sięgnąć 30%.

Porozumienie rozszerza również stosowanie zasady “zanieczyszczający płaci”. Dotyczy ona w szczególności producentów wyrobów tytoniowych (filtry stosowane w papierosach zawierają octan celulozy, który nie ulega biodegradacji). Będzie też miała zastosowanie do sieci rybackich wykonywanych z tworzyw sztucznych, aby producenci, a nie rybacy, ponosili koszty zbierania sieci utraconych na morzu.

Wprowadzone będą także zobowiązania dla państw członkowskich do uświadamiania konsumentom negatywnego wpływu zaśmiecania otoczenia jednorazowymi produktami z tworzyw sztucznych i narzędziami połowowymi, jak również do informowania ich o dostępnych systemach wielokrotnego używania i możliwościach gospodarowania odpadami w odniesieniu do wszystkich tych produktów.

Zdaniem posłów informacja o negatywnym wpływie produktu na środowisko naturalne powinna być obowiązkowo umieszczana na etykietach, aby uświadomić użytkownikom negatywne skutki wyrzucania gdzie indziej niż do kosza niedopałków papierosów z filtrami, plastikowych kubków, czy nawilżanych chusteczek higienicznych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024