1 / 3

Podparyski Disneyland stworzy własną elektrownię, złożoną z 67,5 tys. paneli fotowoltaicznych umieszczonych na zadaszeniu parkingu. Wybuduje ją francuska firma Urbasolar. Inwestycja ma wytwarzać w sumie ok. 31 GWh prądu w skali roku, co pokryje blisko jedną piątą zapotrzebowania parku rozrywki na energię.

Inwestycja zakłada wybudowanie na parkingu tzw. carportów, na których znajdzie się 67,5 tys. paneli fotowoltaicznych. Elektrownia wytworzy w sumie ok. 31 GWh energii elektrycznej w skali roku – to mniej więcej tyle, ile wynosi 17 proc. zapotrzebowania na energię w tym parku rozrywki.

Umieszczenie w ten sposób paneli fotowoltaicznych ma dodatkową zaletę – zapewni gościom ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Fotowoltaiczne zadaszenie parkingu zajmie 17 ha i pozwoli pomieścić ok. 9600 samochodów. Oddanie do użytku planowane jest w 2023 r.

Twórcy projektu zadbali także o efekt wizualny – po ukończeniu wszystkich prac na zadaszeniu zabłyśnie charakterystyczna dla tego miejsca głowa Myszki Miki, widoczna z lotu ptaka.

Czytaj więcej

Skomentuj