Uruchomienie pierwszej lokomotywy napędzanej wodorem z końcem tego roku to realny termin – ocenia prezes Pesa Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski. Firma zamierza jeszcze w tym roku ją zaprezentować.

Prezes Pesa Bydgoszcz powiedział podczas konferencji “Zielony Ład na polskiej kolei”, że firma od dwóch lat pracuje nad nową platformą pojazdów, które mają charakteryzować się niskoemisyjnością, bezpieczeństwem i wygodą.

– Nasze pojazdy elektryczne będą przygotowane do zaakceptowania baterii i będą również przygotowane do silników wodorowych w modułach dojazdowych, czyli tam, gdzie brakuje nam elektryfikacji. Tak jak w tej chwili korzystamy z silników spalinowych, tak przygotowujemy pojazdy do stosowania wodoru i baterii – powiedział Zdziarski dodając, że również te pojazdy, które mają np. silniki diesla, są już dzisiaj projektowane jako niskoemisyjne.

Będzie to dla Pesy pewnego rodzaju przygotowanie do wejścia z pojazdami pasażerskimi z napędem wodorowym. Pesa w tym obszarze pracuje z Grupą PKP i Orlenem.

– Chcemy naszą pierwszą lokomotywę wodorową, którą tak naprawdę już testujemy, pokazać jeszcze w tym roku. Z kolei w przyszłym roku powinna być już być w pełni sprawną, certyfikowaną i homologowaną lokomotywą testującą wodór jako paliwo główne – zapowiedział Zdziarski.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj