PGE chce wspólnie z Czechami i Niemcami rozwiązać problem Turowa

PGE chce wspólnie z Czechami i Niemcami rozwiązać problem Turowa
PAP/dom
08.09.2021, o godz. 14:29
czas czytania: około 3 minut
0

Problemy dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów są wspólne dla Polski, Czech i Niemiec; rozwiązujmy je wspólnie – zaapelował prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Zadeklarował pełną współpracę ze stroną czeską, zmierzającą do zakończenia międzynarodowego sporu w sprawie Turowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Problemy dotyczące Turowa dotyczą również i strony czeskiej, a także Niemiec. Nasze kraje są w transformacji energetycznej – te problemy dotykają nas wszystkich, dotykają społeczeństwa. Nie możemy – jako PGE, jako Polska – być stawiani pod ścianę, że to tylko nasz problem, bo te problemy są wspólne. Więc rozwiązujmy je wspólnie – powiedział prezes PGE.

Polska Grupa Energetyczna chce być inicjatorem współpracy między Polską a Czechami. Prezes Dąbrowski ocenił, iż jest to dobra okazja do podkreślenia woli kontynuowania wieloletniej współpracy z czeskimi partnerami.

– Jesteśmy elementem tego sporu, który został wywołany przez unijny Trybunał Sprawiedliwości. Nasza firma, jej oddział w Turowie, został zaangażowany w ten spór. Chcieliśmy na ten temat rozmawiać, chcieliśmy zadeklarować chęć pełnej współpracy ze stroną czeską – tłumaczył prezes PGE przypominając wielowiekową tradycję współpracy Polski i Czech: zarówno politycznej, jak i gospodarczej. – Nie zaprzepaśćmy tej wielkiej szansy, jaka jest między nami i zamknijmy te spory, bo one naprawdę nie są tego warte, abyśmy zaprzepaszczali możliwości szerokiej współpracy między naszymi dwoma krajami i koncentrowali się tylko na jednym drobnym elemencie, którym dzisiaj jest kwestia Turowa.

Prezes PGE przytoczył wyniki zleconych przez Grupę badań, w których ponad 60 proc. mieszkańców przygranicznego rejonu po stronie czeskiej zadeklarowało bliskie związki z Polską.

– Oby to był asumpt do tego, żebyśmy pogłębiali tę współpracę i eliminowali wszystkie trudności, które napotykamy w tej współpracy; żebyśmy konsekwentnie realizowali politykę naszej współpracy – podsumował Dąbrowski.

W lutym br. czeskie władze skierowały do Trybunału Sprawiedliwości skargę związaną z kopalnią węgla brunatnego Turów. Ich zdaniem rozbudowa polskiej kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd w ramach środka zapobiegawczego nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.

Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd jednocześnie rozpoczął negocjacje ze stroną czeską w celu zawarcia umowy międzyrządowej, która miałaby doprowadzić do wycofania czeskiej skargi przeciwko Polsce.

25 maja Morawiecki, po rozmowach z premierem Czech Andrejem Babiszem w Brukseli w czasie szczytu UE, informował, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek z TSUE. Z kolei Babisz zapowiedział wówczas, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską. Rozpoczęły się dwustronne rozmowy przedstawicieli obu państw.

Później poinformowano, że rząd Czech będzie wnioskować o 5 mln euro kary za każdy dzień zwłoki w wykonaniu przez Polskę postanowienia TSUE. Dwa dni później Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce. Kolejna tura negocjacji w sprawie Turowa zakończyła się 3 września, zaś w drugiej połowie miesiąca ma dojść do kolejnych negocjacji na poziomie wiceministrów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024