13 sierpnia br. PGE Baltica ogłosiła przetarg na generalnego wykonawcę bazy operacyjno-serwisowej na potrzeby obsługi morskich farm wiatrowych, która powstanie w Ustce. Do zadań wykonawcy prac budowlanych będzie należeć przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej i budowa obiektów oraz uzyskanie prawomocnych pozwoleń na ich użytkowanie.
Prace budowlane wczesną wiosną
– Biorąc pod uwagę procedury PZP, planujemy dokonać wyboru generalnego wykonawcy do końca tego roku, tak aby rozpoczęcie prac budowlanych możliwe było wczesną wiosną, jak tylko warunki pogodowe na to pozwolą – dodali przedstawiciele biura prasowego spółki.
Według szacunków spółki, w bazie zatrudnienie znajdzie ok. 100 osób; natomiast potencjał do tworzenia nowych miejsc pracy jest znacznie większy.
– Załogę można podzielić na kilka grup. Pierwszą będą pracownicy administracyjni, w tym nadzorujący prawidłowe działanie morskich farm wiatrowych z centrum monitoringu działającego w budynku bazy. Drugą grupą będą serwisanci-technicy, którzy będą na statkach CTV (crew transfer vessels) wypływać na obszar morskich farm wiatrowych w celu wykonywania rutynowych czynności utrzymaniowych albo, jeśli zajdzie konieczność, zdiagnozowania i usunięcia usterki turbiny. Trzecia grupa to pracownicy pracujący w bazie, którzy zajmować się będą obsługą magazynu z częściami zamiennymi, ładowaniem sprzętu na statek itp. – poinformowało biuro prasowe.
– Baza będzie pracować przez 24 godziny na dobę, ponieważ monitoring produkcji energii elektrycznej na morzu musi odbywać się przez cały czas. Natomiast praca będzie oczywiście zmianowa. W przypadku techników pracujących na morzu będą oni wypływać na obszar morskich farm wiatrowych rano, a wracać wieczorem. Przy nabrzeżu cumować będą przynajmniej dwie jednostki CTV. W ramach bieżących potrzeb do magazynu na terenie bazy dowożone będą części zamienne – dodała PGE.
Jak wynika z przekazanych PAP informacji, na ukończeniu jest proces uzyskiwania decyzji administracyjnych. “Trwa również przetarg na Inżyniera Kontraktu do nadzoru nad procesem budowy bazy” – poinformowała PGE.
Etapy budowy
Proces budowy składać się będzie z kilku etapów: budowa obiektu biurowo-socjalnego z magazynem, przebudowa nabrzeży na potrzeby inwestycji, a także nowe zagospodarowanie terenu, czyli dróg manewrowych i dojazdowych, placów składowych, parkingów i infrastruktury podziemnej oraz terenów zielonych.
– Znacząca większość prac obejmować będzie stricte teren należący do PGE Baltica. Jego lokalizacja w południowo-zachodniej części portu powoduje, że trwające tam prace nie wpłyną na pozostałych użytkowników. Gdyby zdarzyło się tak, że jakiś fragment prac będzie musiał zostać wykonany na terenie sąsiadującym z terenem przyszłej bazy, to takie prace będą realizowane wedle ściśle określonego planu i warunków już na tym etapie uzgadnianych instytucjami, takimi jak m.in. Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Ustce, GDDKiA, czy Urząd Morski w Gdyni – wskazała spółka.
Jak podkreślono, prace prowadzone będą w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców. – Nie da się uniknąć wykorzystania pojazdów ciężarowych, na terenie budowy pojawi się ciężki sprzęt, ale przy zastosowaniu odpowiednich metod organizacji robót budowlanych, stosowaniu nowoczesnych technologii budowy oraz w poszanowaniu uzyskanych decyzji m.in. decyzji środowiskowej, oddziaływanie na sąsiedztwo będzie ograniczone do minimum – podała PGE.
Oddanie do użytku bazy operacyjno-serwisowej planowane jest w IV kwartale 2026 r. – rok wcześniej niż projektu Baltica 2, najbardziej zaawansowanej z morskich farm wiatrowych, w których budowę zaangażowana jest PGE.
Program offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Inwestycja ta realizowana jest wspólnie z firmą Orsted. Po roku 2030 ma rozpocząć pracę inny projekt PGE o nazwie Baltica 1 i mocy ok. 0,9 GW.
20 sierpnia br. PGE Baltica wybrała firmę Ramboll Polska na doradcę technicznego dla wszystkich swoich projektów morskich farm wiatrowych.
Komentarze (0)