Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przetestuje system, który ma pozwolić na bilansowanie w czasie rzeczywistym energii elektrycznej pochodzącej z rozproszonych instalacji wytwórczych. System zaprojektował rzeszowski startup TruBlu.

Rozwiązanie, które będzie testowane, ma za zadanie zbierać i przetwarzać na odległość dane pomiarowe z urządzeń pobierających energię elektryczną, a docelowo zdalnie zarządzać w czasie rzeczywistym rozproszoną infrastrukturą energetyczną wyposażoną w technologię przemysłowego internetu rzeczy (IoT).

Zastosowanie tej technologii umożliwi bilansowanie energii, czyli monitorowanie pomiarów i sygnalizowanie odchyleń od normy oraz stanów alarmowych, dzięki czemu możliwe będzie ograniczanie kosztów zakupu energii. Dane będą przesyłane i zapisywane w technologii łańcucha bloków (blockchain), co zapewni systemowi bezpieczeństwo.

Jak podkreślił wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński, testowe wdrożenie systemu zaplanowane jest w ośmiu rozproszonych punktach poboru i wytwarzania energii elektrycznej PGNiG, gdzie zaplanowano instalację inteligentnych układów wykorzystujących technologię internetu rzeczy. Pierwsze wyniki pilotażu spodziewane są w maju br. Projekt wpisuje się we wprowadzony w 2020 r. w Grupie Kapitałowej PGNiG Program Poprawy Efektywności Energetycznej.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. i gdzie to bilansowanie? bo wszystko co można przeczytać to prosty system ANALIZY w dodatku oparty o BARDZO NIEBEZPIECZNY IoT…. to że dane będą w blockchainie przed niczym nie chroni bo akurat te dane nie mają żadnej wartości…

Skomentuj