Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

PGNiG i Orlen Południe chcą budować i przejmować biometanownie

PGNiG i Orlen Południe chcą budować i przejmować biometanownie
ISBnews/dom
17.05.2021, o godz. 11:43
czas czytania: około 2 minut
0

Orlen Południe – spółka z Grupy Orlen – oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisały list intencyjny zakładający wzmocnienie współpracy w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii, podało PGNiG. Firmy planują powołanie spółki celowej, która zainwestuje w rozwój sieci biometanowni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

– Wzmacniamy kompetencje i pozycję Grupy Orlen na rynku odnawialnych źródeł energii. Łącząc siły z PGNiG rozwijamy nową linię biznesową w obszarze biometanu. Duży potencjał tego czystego, ekologicznego paliwa, które może stać się źródłem zielonego wodoru, umożliwi realizację naszych strategicznych celów biznesowych i skutecznie przyczyni się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Podpisany przez Orlen Południe i PGNiG list intencyjny zakłada możliwość współpracy przede wszystkim przy pozyskiwaniu i budowie instalacji biometanowych, rozwoju technologii wykorzystywanych do produkcji biometanu, a także przy produkcji i wykorzystaniu biometanu w różnych obszarach działalności spółek. Inwestycje miałaby realizować powołana przez Orlen Południe i PGNiG spółka celowa, w której Orlen Południe miałby 51 proc., a PGNiG 49 proc. udziałów. Zgodę na jej utworzenie musi wydać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Połączenie zasobów, wiedzy i doświadczenia PGNiG oraz PKN Orlen będzie istotnym i bardzo potrzebnym impulsem dla rozwoju rynku biometanu w Polsce. Nowa spółka umożliwi obu partnerom rozwój kompetencji w całym łańcuchu wartości. Ta współpraca doskonale wpisuje się w plany PGNiG związane z obniżeniem emisyjności krajowego sektora gazu oraz dynamicznym rozwojem obrotu gazami odnawialnymi – dodał prezes PGNiG Paweł Majewski.

Nowa linia biznesowa w obszarze biometanu, którą rozwijają Grupy Orlen i PGNiG, opiera się na budowie własnych oraz przejmowaniu już istniejących biogazowni. W grudniu ub.r. spółka Orlen Południe nabyła działającą biogazownię w Konopnicy, w gminie Rawa Mazowiecka. W styczniu zakupiła dwie działki w gminie Ryn z zamiarem zbudowania na nich własnej instalacji.

Z kolei w marcu sfinalizowała zakup biogazowni rolniczej w miejscowości Wojny-Wawrzyńce, w gminie Szepietowo. Spółka planuje rozbudowę tych instalacji i przekształcenie ich w biometanownie wytwarzające biometan, który byłby wtłaczany do sieci dystrybucyjnej, a także potencjalnie mógłby być wykorzystany do produkcji zielonego wodoru.

Grupa PGNiG jest zainteresowana m.in. odbiorem biometanu od jego producentów i przesyłem sieciami dystrybucyjnymi w mieszance z gazem ziemnym. W tym celu PGNiG opracowało standard jakości biometanu, który może być wprowadzany do sieci, warunki przyłączenia biometanowni i wzór umowy dystrybucyjnej.

“Podpisany list intencyjny jest wynikiem wykonanych przez spółki analiz dotyczących produkcji biogazu, oczyszczonego następnie do parametrów biometanu. Celem jest stworzenie środowiska biznesowego oraz bazy naukowej i technologicznej dla rozwoju sieci biometanowni, z których każda będzie wytwarzać ok. 4 mln m sześc. biometanu rocznie” – podano w komunikacie.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024