Trwa akcja nasadzania drzew w Gdańsku. We wtorek topole białe upiększyły ul. Armii Krajowej, wcześniej dąb szypułkowy – dzielnicę Zaspa. Razem: trzysta drzew. Przed końcem kwietnia kolejnych 200 nowych drzewa pojawi się na ulicach Gdańska.

– Konsekwentnie realizujemy naszą politykę zazieleniana Gdańska, dziś kolejne, bardzo solidne drzewa są sadzone w ciągu al. Armii Krajowej, trudno nazwać je sadzonkami, bo mają po cztery metry wysokości – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Duża różnorodność

Jak informuje portal eska.pl władze dbają dbamy o różnorodność drzewostanu. – Były lipy holenderskie, w minioną sobotę sadziliśmy z mieszkańcami dęby, dziś to topola biała. 37 sztuk topoli białej wzbogaci pas rozdziału al. Armii Krajowej na wysokości skrzyżowania z ul. Łostowicką. 30 drzew sosny pospolitej i 30 lipy drobnolistnej trafi w kolejnych dniach w pasy drogowe al. Jana Pawła II i al. Grunwaldzkiej – czytamy na eska.pl.

Po kilkanaście drzew wiśni piłkowanej, miłorzębu dwuklapowego, topoli osiki i kasztanowca białego posadzonych zostanie we Wrzeszczu. Zachowanie różnorodności drzewostanu to zwiększa jego odporność na czynniki zewnętrzne, minimalizuje straty w wypadku chorób.

Dęby i niezapominajki

Nasadzeniom nowych drzew towarzyszy zakładanie pomoc w rozwijaniu nowych upraw kwiatowych. W sobotę na zieleńcu u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Czarny Dwór odbyła się druga w tym roku akcja sadzenia drzew, dzięki której pojawiło się tam 300 dębów szypułkowych. Na mieszkańców, którzy uczestniczyli w nasadzeniach czekało kilkaset sadzonek niezapominajek i stokrotek oraz 1000 opakowań nasion łąk kwietnych.

–  Bardzo konsekwentnie, co jakiś czas, zapraszamy Gdańszczan do różnych dzielnic naszego miasta, po to żebyśmy razem sadzili drzewa. Bo drzewa to bioróżnorodność, drzewa pomagają nam chronić klimat i oczyszczają nasze powietrze – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Podczas akcji Sekcji Ochrony Zwierząt Straży Miejskiej przekazano nowy, specjalistyczny samochód. Sekcja działa od początku tego roku, a jej funkcjonariusze mają pomagać chorym i rannym zwierzętom oraz reagować w przypadkach znęcania się nad nimi. W czerwcu ubiegłego roku miejscy radni zdecydowali, że część środków z budżetu Wydziału Środowiska została przeznaczona na zakup pojazdu na potrzeby nowo utworzonej sekcji.

eska.pl, Urząd Miasta Gdańska

 

 

 

 

Czytaj więcej

Skomentuj